Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (695) Data wydania: 11.03.14

Stare zabytki w nowej odsłonie

POWIAT

„Zabytki powiatu wodzisławskiego” to nowy album książkowy Pawła Porwoła, historyka, publicysty. Publikacja ukazała się na zlecenie starostwa z okazji 15-lecia powiatu. To zebrany w jednym miejscu cykl 13 broszur „Zabytki powiatu wodzisławskiego”, tworzonych dla starostwa przez Pawła Porwoła na przestrzeni ponad 10 lat. Opisując kolejne zabytki ustalał nowe fakty z nimi związane. - Stojąca na wzgórzu w Bluszczowie kamienna figura św. Jana Nepomucena, dającego jałmużnę żebrakowi, była oczywiście postrzegana jako barokowa, XVIII-wieczna. Przeprowadzona jednak analiza stylistyczna i ikonograficzna tego zabytku pozwoliła stwierdzić, że wyszedł on prawdopodobnie spod dłuta najwybitniejszego rzeźbiarza tej epoki na Śląsku – Johanna Melchiora Österreicha. Znajdujące się z kolei w Gorzycach dwa pałace: górny – tzw. zamek i dolny – pałacyk myśliwski na rzucie podkowy, były kojarzone z XVIII-wiecznymi budowlami rodu von Larisch, a następnie rodziną von Arco, właścicielami dóbr gorzyckich w XIX w. Tymczasem udało się ustalić, że fundatorem obecnego założenia zamku, opartego na wcześniejszej zapewne budowli hrabiów von Arco, był właściciel dóbr gorzyckich od 1906 r., Fritz von Friedländer-Fuld, i on też dopiero w 1913 r. wybudował pałacyk myśliwski. Warto dodać, że projektantem górnego pałacu był znany naówczas berliński architekt William Müller, a dolnego wybitny tamtejszy też projektant – Paul Schulze-Naumburg. Sporą również satysfakcję sprawiło mi skorygowanie metryki wybudowania pałacu w Kokoszycach. Na skutek bowiem błędnie odczytywanej daty z fasady pałacu utrzymywano powszechnie, iż powstał on w 1783 r. W rzeczywistości zaś jego najstarsza część zaistniała dopiero około 1825 r., a dwie następne zostały dobudowane kolejno w 1893 r. i w latach 1919–1920 - opowiada Paweł Porwoł. Nowy album zawiera informacje o zabytkach uzupełnione o najnowsze informacje z nimi związane, dlatego że w wielu obiektach zaszły duże zmiany. Były remontowane, konserwowane, modernizowane. Album wykorzystywany jest przede wszystkim przez starostwo do celów promocyjnych. Natomiast można się z nim zapoznać w bibliotekach.

(tora)