Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (688) Data wydania: 21.01.14

Mieszkańcy zdecydują, na co wydać pieniądze?

W Wodzisławiu ruszają prace nad budżetem obywatelskim

WODZISŁAW Rok 2015 ma być pierwszym, w którym miasto ma mieć budżet obywatelski. Właśnie ruszają prace, które pozwolą się do tego przygotować. - Polskie miasta potrzebują odważnych zmian i odważnych budżetów partycypacyjnych. I choć nie każdy samorząd jest na budżet partycypacyjny gotowy – w wielu problemem jest brak woli politycznej lub (nierzadko pozornie) niska aktywność społeczna – każdy samorząd może się do niego przygotować – pisze Wojciech Kębłowski, autor publikacji o budżecie partycypacyjnym.

Pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło budżet obywatelski był Sopot. Tam budżet taki opracowano w 2011 roku. Po Sopocie próby skonstruowania budżetu obywatelskiego podjęło kilka innych dużych miast, np. Rybnik w 2013 r. Na obywatelskie projekty miasto przeznaczyło 2 mln zł. W tym roku prace nad przygotowaniem budżetu obywatelskiego ruszają w Wodzisławiu Śląskim. - Jesteśmy pierwszym miastem w powiecie, które podejmuje próbę stworzenia budżetu. Chciałbym, by przyszłoroczny budżet był naszym wspólnym, skonstruowanym ponad wszelkimi podziałami. Chciałbym też, byśmy wspólnie zrobili dla Wodzisławia coś dobrego – mówi Mieczysław Kieca, prezydent miasta.

Jego zdaniem dobrym ćwiczeniem dla wszystkich w kwestii wspólnego opracowywania budżetu na przyszły rok są ogłoszone w pierwszych dniach stycznia konsultacje dotyczące najpilniejszych remontów dróg miejskich. W tym wypadku, poprzez wypełnienie i złożenie w magistracie specjalnej ankiety mieszkańcy mogą mieć wpływ na to, które drogi miejskie zostaną poddane remontom w najbliższym czasie. - Podobne założenia będą towarzyszyły pracom nad budżetem obywatelskim dla naszego miasta. Bo o to właśnie w tym chodzi – do rozdysponowania będzie pewna pula środków i to wodzisławianie, poprzez udział w zorganizowanych konsultacjach, zdecydują jak te środki będą wydatkowane – wyjaśnia Mieczysław Kieca.

Obecnie w urzędzie miasta przygotowywany jest harmonogram. Trwają także obliczenia, aby było wiadomo jaką pulę będzie można przeznaczyć do dyspozycji mieszkańców.

(tora)



Budżet obywatelski, czyli inaczej budżet partycypacyjny, to jedna z najskuteczniejszych praktyk mających na celu zaangażowanie mieszkańców w proces zarządzania miastem. Jest to zatem szansa na włączenie obywateli w proces decydowania o lokalnych wydatkach i tym samym sprawowania władzy w samorządach. Biorąc udział w przygotowaniu budżetu obywatelskiego, mieszkaniec miasta współdecyduje o dystrybucji określonej puli pieniędzy publicznych. Budżet obywatelski zapewnia także większą przejrzystość działań samorządu terytorialnego.