Połomia zyskała centrum z prawdziwego zdarzenia
Zakończenie pierwszego etapu rewitalizacji sołectwa
POŁOMIA Od otwarcia i poświęcenia szatni sportowej, sceny plenerowej, placu zabaw, siłowni na wolnym powietrzu i całego placu rekreacyjnego rozpoczęła się uroczystość otwarcia pierwszego etapu kompleksowej rewitalizacja centrum Połomi. Impreza odbyła się 20 października.
Bardziej atrakcyjna
Przedsięwzięcie realizowane w systemie „Projektuj i buduj” zostało ukończone w ciągu niespełna dwóch lat. Przetarg na prace wygrała firma Remont–ex z Rybnika. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską. Łączny koszt całej rewitalizacji to ponad 7,1 mln zł, zaś dofinansowanie wynosi 85 proc.
– Cele, jakie przyświecały tej inwestycji to przywrócenie Połomi faktycznego centrum wsi, rozwój działalności organizacji społecznych działających w sołectwie, stworzenie atrakcyjnej przestrzeni rekreacyjno–wypoczynkowej, miejsca do organizacji imprez kulturalno–sportowych, a przez to wzrost atrakcyjności turystycznej, osiedleńczej i inwestycyjnej sołectwa Połomia – mówił zastępca wójta Mszany Błażej Tatarczyk.
Było nerwowo
Wójt gminy przypomniał, że przy realizacji inwestycji pojawiło się wiele przeszkód technicznych związanych m.in. z niewiarygodnymi mapami geodezyjnymi, były trudności z przyłączami gazowymi, wodnymi, elektrycznymi. – W pewnym momencie wydawało mi się, że wszyscy budowlańcy przyjechali do Połomi, bo jeszcze nie rozpoczęliśmy inwestycji, a już pojawiły się dyskusje na ten temat – mówił Mirosław Szymanek. – Było dużo nerwów, bo przy tak wielkich projektach, dotowanych z Unii, trzeba spełnić wiele rygorystycznych wymogów. Ale dziś cieszymy się z otwarcia nowego obiektu, który sportowcom i mieszkańcom sołectwa od dawna się należał – powiedział wójt.
Jubileusz klubu sportowego
Otwarcie pierwszego etapu rewitalizacji połączono z obchodami 45–lecia klubu sportowego Płomień Połomia. – Na szatnię sportową czekaliśmy bardzo długo. W pierwszych latach istnienia klubu zawodnicy myli się w rzece, w kolejnych latach sportowcy mieli siedzibę w piwnicach dawnej plebanii, a potem w prowizorycznym budynku starej szatni. Teraz mamy obiekt na miarę XXI wieku, choć nie wszyscy wierzyli, że powstanie – podsumował prezes Płomienia Michał Woryna.
Po mszy w miejscowym kościele, odprawionej w intencji działaczy, trenerów, zawodników i sympatyków klubu goście wrócili na teren boiska, gdzie odbyła się część oficjalna jubileuszu, podczas której m.in. wręczono odznaki i wyróżnienia Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Zwieńczeniem obchodów 45–lecia Płomienia był mecz o mistrzostwo V ligi pomiędzy klubem–jubilatem a Polonią Marklowice. Derbowy pojedynek gospodarze przegrali 1:2.
(abs)