Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (650) Data wydania: 23.04.13

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska - rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rybniku

Jestem w piątym miesiącu ciąży. Jak się dowiedziałam, moja firma, w której pracuję, ogłosiła upadłość. Czy w takiej sytuacji, po urodzeniu dziecka, będą mogła otrzymać zasiłek macierzyński?

Kasia G.

Zasiłek macierzyński przysługuje w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia), jeżeli ubezpieczenie to zakończyło się w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy albo z naruszeniem przepisów prawa, jeżeli ubezpieczenie to zakończyło się w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy albo z naruszeniem przepisów prawa, jeżeli zostało to stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu. W przypadku, gdy zatrudnienie ustało w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a pracownicy nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje jej do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.


Chciałem dowiedzieć się, czy mogę ubiegać się o umorzenie składek w związku z ustawą abolicyjną. Jako jednoosobowa firma mam zaległości w ZUS z tytułu nieopłaconych składek za lata 2005  -2007.

Stały Czytelnik


Możliwość umorzenia składek na ubezpieczenia społeczne od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. przewiduje ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r., poz. 1551). Jak najbardziej może Pan się ubiegać o umorzenie niezapłaconych składek. Musi Pan złożyć wniosek dostępny na stronie internetowej www.zus.pl oraz w terenowych jednostkach organizacyjnych zakładu. Jeśli firma została wykreślona z ewidencji gospodarczej wystarczy złożyć tylko jeden formularz. Jeśli tak się nie stało, najlepiej byłoby dokonać tego wykreślenia. A w tym drugim przypadku trzeba będzie jeszcze wypełnić dwa dokumenty: oświadczenie o udzielonej pomocy publicznej i dotyczące informacji przy ubieganiu się o pomoc publiczną oraz zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej wraz z załącznikami. Jeżeli w trakcie wypełniania pojawiłyby się jakiekolwiek wątpliwości zapraszamy do ZUS, gdzie pracownicy od ręki je wyjaśnią i bezpłatnie pomogą w prawidłowym wypełnieniu dokumentów.


Jestem nauczycielem z długim stażem pracy. Coraz częściej doskwierają mi choroby górnych dróg oddechowych, szczególnie zapalenie krtani. W dużej części jest to związane z wykonywaną pracą. Zastanawiam się, czy mógłbym skorzystać z leczenia sanatoryjnego zleconego przez ZUS?

Michał z Rybnika

Jak najbardziej może Pan skorzystać z takiej formy rehabilitacji. Każda osoba ubezpieczona, zagrożona długotrwałą chorobą, może bezpłatnie skorzystać z prowadzonego przez ZUS programu rehabilitacji leczniczej. Program skierowany jest do tych wszystkich, którzy z powodu choroby są zagrożeni długotrwałą niezdolnością do pracy, ale równocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji. Obejmuje on ubezpieczonych zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, a także osoby już pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Rehabilitacja prowadzona w ramach prewencji rentowej dotyczy schorzeń, które stanowią najczęstszą przyczynę powstawania niezdolności do pracy, a więc schorzeń narządu ruchu i układu krążenia a także schorzeń psychosomatycznych i układu oddechowego. Może być prowadzona w trybie ambulatoryjnym (zazwyczaj w miejscu zamieszkania) lub stacjonarnym (w sanatorium).

Aby skorzystać z programu rehabilitacji, musi Pan postarać się o wniosek wystawiony przez lekarza prowadzącego leczenie pierwszego kontaktu lub specjalistę. Wniosek ten będzie stanowił podstawę do wydania przez lekarza orzecznika ZUS orzeczenia o potrzebie rehabilitacji.

Wniosek wystawiony przez lekarza prowadzącego może być sporządzony na dowolnym formularzu i powinien zawierać: imię i nazwisko chorego, jego PESEL, adres zamieszkania i numer telefonu, rozpoznanie medyczne w języku polskim oraz opinię, czy istnieje pozytywne rokowanie odzyskania zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji. Przykłady takich wniosków można znaleźć na stronie internetowej Zakładu.

Turnus w ośrodku rehabilitacyjnym trwa zazwyczaj 24 dni. Może być jednak przedłużony lub skrócony przez ordynatora ośrodka, po uprzednim uzyskaniu zgody Zakładu. Może to nastąpić w przypadku: pozytywnego rokowania co do odzyskania zdolności do pracy w przedłużonym czasie trwania rehabilitacji, wcześniejszego przywrócenia zdolności do pracy lub zaistnienia innych przyczyn leżących po stronie osoby rehabilitowanej.

Warto podkreślić, że osoba skierowana do ośrodka przez ZUS nie ponosi żadnych kosztów rehabilitacji. Zakład płaci zarówno za zabiegi lecznicze, jak również za zakwaterowanie, wyżywienie oraz przejazd z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem najtańszym środkiem komunikacji.