Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (650) Data wydania: 23.04.13

Przedpremierowy pokaz w Rydułtowach

Producent filmu „Kabaret Śmierci” wybrał kino w Rydułtowach na miejsce pierwszego pokazu

RYDUŁTOWY W piątek w Rydułtowskim Centrum Kultury odbył się przedpremierowy pokaz zamknięty filmu dokumentalnego w reżyserii Andrzeja Celińskiego „Kabaret Śmierci. Żydowski Śpiewnik Wojenny”, przygotowywanego do zgłoszenia do Oscarów 2014. – Zazwyczaj przedpremierowe pokazy odbywają się w dużych ośrodkach miejskich, głównie w Warszawie albo Krakowie. Ale ponieważ jestem związany z tym terenem i bardzo go sobie cenię, złamałem tę zasadę – powiedział producent filmu Adam Kwieciński, pochodzący z Rybnika lekarz.

Film opowiada o niezwykłym i mało znanym fenomenie, jakim były powstające w niemal wszystkich gettach okupowanej Europy kabarety. – Film dokumentuje temat żydowskiego humoru. Nie jest to łatwe, za to jest kontrowersyjne. Przez pięć lat ciężkiej pracy nad nim spotkałem się z różnymi stanowiskami środowisk żydowskich czy niemieckich – przyznał producent. Dodał też, że przez okres powstawania filmu, aż 70 świadków Holokaustu, z którymi twórcy nawiązali kontakt, zmarło. – Za kilkanaście lat nie będzie ich w ogóle. Wtedy tworzący podobne obrazy będą mieli dowolność kreowania historii. Mam nadzieję, że w Polsce będzie to właściwa historia. Nie mam do końca pewności, co do innych kultur czy środowisk. Spotkałem się już z tym, że jest ona kreowana według własnych, często negatywnych namiętności – przyznał. Po pokazach odbyła się dyskusja. Widzowie dzielili się swoimi odczuciami. – Od młodzieży usłyszałem ważny komentarz, że prawdziwym człowiekiem jest się wtedy, gdy jest się trochę szalonym, niczym główny bohater Rubinstein, który dzięki temu był odważny i powodował, że inni mieli lepsze życie – podkreślił producent.

(mas)