Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (605) Data wydania: 12.06.12

Lutnię założyli młodzi – dziś ich brakuje

LUBOMIA – Wiek chóru piękny, perspektywy niekoniecznie.

Towarzystwo ŚpiewaczeLutnia z Lubomi obchodziło w niedzielę 10 czerwca jubileusz 100-lecia istnienia. Najpierw chórzyści i ich goście wzięli udział w mszy świętej odprawionej za żyjących i zmarłych członków chóru. Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubomi odbyła się część oficjalna z uroczystym obiadem. Był czas wspomnień i gratulacji.

Brak świeżej krwi

Wspomniano o wyzwaniach jakie stoją przed chórem. – Liczba chórzystów spada. Perspektywy są niejasne bo nie ma chętnych do śpiewania. Obecni członkowie to osoby coraz starsze. Ja jestem już po 70-tce, a więc w wieku mocno emerytalnym, i chętnie przekazałbym pałeczkę komuś młodszemu – mówi prezes i zarazem dyrygent chóru Ryszard Klimanek. – Brakuje przede wszystkim młodzieży, która woli internet i komputery – martwi się Klimanek. To był chór młodychA przecież chór, który został założony 6 czerwca 1912 roku powstał z inicjatywy młodzieży. To młodzi od 1905 roku spotykali się w domu Józefa Grzybka na kolejnych rocznicach święta 3 Maja, śpiewając wówczas pieśni patriotyczne. Spotykało się to z coraz większymi szykanami władz pruskich, toteż wspomniany Grzybek założył ,zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami, Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia”. Śpiewy stały się legalne. Po miesiącu chór liczył 60 członków, po roku 100.

Historia się powtórzy?

Dziś liczba chórzystów nie przekracza 25 osób. Jeśli chór nie pozyska nowych ludzi to być może dojdzie do powtórki z lat 60-tych, kiedy po jubileuszu 50-lecia chór się po prostu rozpadł. Dopiero w latach 80-tych ponownie został reaktywowany z inicjatywy ówczesnej naczelnik gminy Wiesławy Kiermaszek-Lamli, która zresztą była obecna na obchodach setnej rocznicy narodzin Lutni.

(art)