Srebrne Gody „Mszanianki”
MSZANA – Jubileusz ludowego zespołu śpiewaczego.
Były łzy wzruszenia, pamiątkowe dyplomy i podziękowania, wspomnienie nieżyjących członków grupy, no i oczywiście występy muzyczne zespołu śpiewaczego „Mszanianka”. Grupa obchodzi 25-lecie istnienia.
Powstała z inicjatywy członkiń Koła Gospodyń Wiejskich. Jak mówił Tomasz Miler, dyrektor Wiejskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji, ówczesna przewodnicząca, nieżyjąca już Maria Chorowska, nie przypuszczała chyba, że zespół stanie się jednym z wiodących w powiecie wodzisławskim, bez kompleksów stającym w szranki konkursów wojewódzkich. Od początku pracami „Mszanianki” kierowała, zmarła przed kilkoma dniami, Maria Pawela. Każdy, kto chciał należeć do zespołu musiał wkupić się, przynosząc ze sobą co najmniej jedną regionalną pieśń. Potem muzycy chodzili po wsi z magnetofonem, nagrywając stare piosenki i spisując nuty. Tak powstał śpiewnik „Mszanianki”.
Męskie wsparcie
Po raz pierwszy śpiewacy zaprezentowali się na akademii pierwszomajowej w 1986 roku. Rok później wystąpili na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych Kół Gospodyń Wiejskich. Pierwszym znaczącym sukcesem było zajęcie III miejsca w konkursie „Dorobek Wsi” w Łaziskach Górnych oraz w Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych Spółdzielczości „Samopomoc Chłopska” województwa katowickiego. W 1988 r., do typowo wówczas kobiecego składu grupy, dołączyło 8 mężczyzn. Obecnie do zespołu należą 24 osoby.
Grad nagród
Od lat 90. ubiegłego wieku dla grupy rozpoczął się prawdziwy wysyp nagród. W ciągu dwudziestu edycji Wodzisławskich Spotkań z Folklorem, grupa z Mszany 18 razy przywoziła z konkursu różnego typu trofea. Pięć razy zdobyła tam pierwsze miejsce, trzykrotnie – drugie. Solistka – Pelagia Gruszka – trzy razy okazała się bezkonkurencyjna, zdobywając pierwsze miejsce na Spotkaniach. W ubiegłym roku „Mszanianka” zajęła pierwsze miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym „Wici” w Chorzowie, deklasując tym samym 40 zespołów śpiewaczych. W ciągu 25 lat zespół uczestniczył m.in. w „Nocach Świętojańskich” w Olzie, wojewódzkich przeglądach w Brennej, Przeglądach Śląskiej Pieśni Ludowej im. Romana Masarczyka w Raciborzu, występował na Festiwalach Chórów im. ks. Anzelma Skrobola w Jastrzębiu, podczas Dni Otwartych Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mikołowie.
W 1997 roku „Mszanianka” wzięła udział w audycjach Radia Katowice. Nagrała też dwie kasety z pieśniami ludowymi i religijnymi oraz płytę CD z utworami folklorystycznymi, śpiewanymi gwarą. W 2002 roku wystąpiła w Czeskiej Republice, gdzie zdobyła duże uznanie publiczności. Przed sześcioma laty grupa wydała śpiewnik: „Mszańskie wspomnienia w pieśni”, będący zbiorem ponad 150 tekstów pieśni ludowych wraz z nutami.
Anna Burda-Szostek