Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (525) Data wydania: 30.11.10

Cenną ziemię zasypują kamieniem

Działalność kopalni zdaniem władz gminy Marklowice jest prawidłowa. Radny ma inne zdanie.

Damian Chrószcz z Marklowic uważa, że kopalnia Jankowice działa na szkodę gminy. – Żyzną ziemię zasypują kamieniem – mówi mężczyzna, który poskarżył się burmistrzowi. Kilka dni później odbyła się wizja lokalna.

Cenną ziemię kopalnia zasypuje kamieniem

Kopalnia Jankowice zajmuje się rekultywacją terenu w Marklowicach po tak zwanym szybie szóstym i obszarze do niego przyległym. Zdaniem radnego robi to w nieodpowiedni sposób. – Kopalnia pola gminne zasypuje kamieniami – mówi Damian Chrószcz. – To żyzna ziemia, której nie powinno niszczyć się w ten sposób – dodaje stanowczo. Swoje stanowisko radny przedstawił władzom gminy. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Kilka dni później odbyła się wizja lokalna. Gmina nie doszukała się nieprawidłowości. – Zaleciliśmy dochować maksymalnej staranności przy zagospodarowaniu zgromadzonego tam humusu. Teren jest porośnięty, więc trudno dziś jednoznacznie stwierdzić, czy przysypywana ziemia to humus – wyjaśnia Piotr Galus, zastępca wójta.

To nie odpad

Pola Marklowickie zasypywane kamieniem mają ok. 20 hektarów. – To kopalni się opłaca – zdecydowanie podkreśla radny. – Nie interesuje się, że ziemia, którą zasypuje jest droga. Myślałem, że to będzie rozsądna rekultywacja a nie kolejny absurd – dodaje. Wbrew temu co sądzi radny kopalnia nie składuje na polach kamienia a zgodnie z prawem wykorzystuje go gospodarczo do rekultywacji. – Nie płaci za skład, bo kamień nie jest traktowany jak odpad – mówi zastępca wójta.

Trzy lata temu szyb szósty został zlikwidowany, ponieważ blokował pokłady węgla. Aktualnie nic się na nim nie znajduje. – To teren całkowicie na uboczu, eksploatacja nie stanowi żadnego zagrożenia – dodaje Galus.

Będą ścieżki i tory

Cały proces rekultywacji jest prosty. Zgodnie z projektem teren należy doprowadzić do takiego stanu, by możliwe było wykonanie na nim konkretnej inwestycji. Kopalnia ma pozwolenie i realizuje przedsięwzięcie. W finale ma powstać tutaj kompleks rekreacyjny z boiskami sportowymi, ścieżkami rowerowymi, oczkiem wodnym i torem dla rowerów krosowych. Kopalnia zajęła teren i co roku płaci gminie 379 tys. zł. Suma ustalona przed 2003 rokiem na konto gminy wpływa sukcesywnie, bez opóźnień. O stratach zatem urząd mówić nie może. – Szkoda tylko, że niszczy się materiał, który z powodzeniem można wykorzystać na sąsiadujące z wysypiskiem pola i wypełnić zalewiska, jakie powstały na skutek szkód górniczych – przekonuje Damian Chrószcz.

Rekultywacja pod kontrolą

Władze gminy przekonują, że nie dzieje się nic niezgodnego z prawem. – Każdy podmiot gospodarczy działa według ustalonych reguł, a nie według własnego widzimisię – podkreśla Galus. – Kopalnia przyjęła naszą prośbę o staranne wykonywanie zadania. Wiosną dokonamy konkretnej wizji i sprawdzimy czy wywiązała się z obietnicy – puentuje zastępca wójta.

(mag)