Kody na murach i kioski z informacją
Dzisiaj w wodzisławskim muzeum uroczyście otwarto Centrum Informacji Kulturalnej. Znajduje się ono w wyremontowanym holu budynku. Prace pochłonęły 360 tys. zł i okazały się bardziej skomplikowane niż przypuszczano. Po zerwaniu posadzki uwidoczniły się fragmenty XVII–wiecznego zamku. Konieczne były prace archeologiczne.
Osiem monitorów
Sam system informacji kulturalnej kosztował 452 tys. zł. W tym przypadku pieniądze pochodziły z Unii Europejskiej. System to portal „Kultur@lny Wodzisław”, na którym gromadzone są informacje dotyczące wydarzeń kulturalnych odbywających się także w instytucjach komercyjnych (prywatne kluby, restauracje i puby). Portal można uruchomić nie tylko na własnym komputerze podłączonym do sieci, ale także na 7 infokioskach (docelowo my być ich 8). Znajdują się one w wodzisławskich hotelach (Gościniec Wodzisławski i Amadeus), w muzeum, w Wodzisławskim Centrum Kultury, w Urzędzie Miasta, w pasażu handlowym na os. XXX–lecia i stacji benzynowej Shell przy ul. Pszowskiej. Ósmy Infokiosk ma stanąć na stacji Statoil przy ul. Witosa (obok McDonald’s).
Kody na murach
Możliwe jest także mobilne wykorzystywanie informacji z portalu. Służy do tego specjalna aplikacja na telefon komórkowy. Wystarczy wysłać sms–a o treści „wodzisław” pod numer 507 676 967 i ściągnąć bezpłatną aplikację (płacimy tylko za jednego sms–a – opłata standardowa). – System to także siatka specjalnych kodów umieszczonych na wodzisławskich zabytkach – mówi Łukasz Rychliński z firmy MobileMS realizującej inwestycje. Dzięki nim na komórce pojawiają się informację dotyczące danego budynku czy obiektu. Należy w tym celu wysłać sms o treści „odkoduj” na ten sam numer podany wyżej. Otrzymamy dostęp do specjalnej aplikacji. Przy jej zastosowaniu wykonujemy zdjęcie fotokodu i otrzymujemy dostęp do informacji oraz galerii zdjęć dotyczącej zabytku.
(raj)