Znamy wszystkich kandydatów
Wodzisław
Mieczysław Kieca
lat 31
Prezydent Wodzisławia. Wykształcenie wyższe. Jest m.in. członkiem Rady Programowej Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku, Rady Programowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Rady Programowej MKS Odra Wodzisław. Żonaty.
Anna Białek
lat 55
Wykształcenie wyższe. Dyrektor II LO w Wodzisławiu, członek zarządu Fundacji „Wspólnota Dobrej Woli”. W latach 1998 – 2006 wiceprzewodnicząca Rady Miasta. Zamężna, ma dwóch synów. Jej hobby to m.in. żeglarstwo, grzybobranie,, brydż, okazjonalnie narciarstwo.
Adam Sobala
lat 45
Wykształcenie wyższe. Obecnie zajmuje się funduszami europejskimi w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W wyborach samorządowych przed czterema laty zdobył prawie 1500 głosów. Interesuje się sportem. Jest członkiem zarządu TKKF Relaks. Żonaty, dwoje dzieci.
Jarosław Szczęsny
lat 41
Wykształcenie wyższe. Radny powiatu wodzisławskiego w latach 1998 – 2006. Prowadzi własną firmę, pracuje także w banku. Jest prezesem Wodzisławskiego Stowarzyszenia Integracji Europejskiej. Specjalista od projektów europejskich. Działacz sportowy w klubach Gwiazda Skrzyszów i Strzelec Gorzyczki.
Józef Szymaniec
lat 44
Wykształcenie wyższe. Były dziennikarz i prezenter radiowy, a także rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu. Obecnie jest właścicielem firmy świadczącej usługi medialne i reklamowe. Prezes Stowarzyszenia Forum Ziemi Wodzisławskiej. Żonaty. Ma dwoje dzieci.
Rydułtowy
Kornelia Newy
lat 65
Wykształcenie wyższe, burmistrz Rydułtów. Emerytowany nauczyciel. Kandyduje ponownie, bo zamierza utrwalić kierunek rozwoju Rydułtów, który rozpoczęła. Jej zdaniem cztery lata to zbyt krótki okres na realizację wszystkich planów. W wyborach przed 4 laty pokonała m.in. ówczesnego burmistrza Alfreda Sikorę i Henryka Hajduka, byłego posła.
Marek Wystyrk
lat 37
Wykształcenie wyższe. Prezes Stowarzyszenia Moje Miasto, pracownik Centrum Wydobywczego Południe należącego do Kompanii Węglowej. Uważa, że budowanie przyszłości miasta należy powierzyć ludziom młodym, którzy swoją energią, wiedzą jak również zdobytym doświadczeniem wpłyną na prawidłowy zrównoważony rozwój Rydułtów.
Pszów
Marek Hawel
lat 41
Wykształcenie wyższe, burmistrz Pszowa, wcześniej dyrektor MOK Pszów. Ubiega się o reelekcję, bo chce kontynuować rozpoczęte pozytywne, jego zdaniem, zmiany, które następują w mieście i w sposób spokojny i wyważony realizować dalsze inwestycje. Kandyduje również do rady powiatu wodzisławskiego.
Stanisław Lorek
lat 63
Wykształcenie średnie, Aktualnie prezes Spółdzielni Rzemieślniczej Wielobranżowej w Rybniku. W bieżącej kadencji poza radą miasta, burmistrz Pszowa w latach 1997 – 1998. Bezskutecznie walczył o fotel burmistrza cztery lata temu. Startuje znów, bo uważa, że w mieście od półtorej kadencji panuje zastój.
Radlin
Barbara Magiera
lat 50
Wykształcenie wyższe, burmistrz Radlina od 1997 r. Ubiega się o ponowny wybór, by kontynuować rozpoczęte inwestycje, a także by utrzymać klimat współpracy z organizacjami pozarządowymi. Uważa, że nabyła już spore doświadczenie, ostatnio ukończyła Akademię Liderów Samorządowych, traktowaną jak studia podyplomowe. Kandyduje również do rady powiatu wodzisławskiego.
Piotr Cybułka
lat 57
Wykształcenie wyższe. Dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Radlinie. Pierwszy raz startuje w wyborach na burmistrza. Uważa, że po 13 latach nadszedł czas na zmiany w mieście. Mówi, że należy odwrócić proporcje – najpierw gospodarka, potem rozrywka. Sam zmienił swój wizerunek – ściął swoje słynne długie włosy. Startuje również do rady powiatu wodzisławskiego.
Ryszard Kaszubski
lat 52
Wykształcenie wyższe – lekarz chirurg onkolog, doktor nauk medycznych. Obecnie prowadzi działalność gospodarczą. Uważa, że Radlinowi należy nadać przyspieszenia, bo to, co dzieje się obecnie, jest niezadowalające. Kandyduje, bo chce coś zrobić dla mieszkańców.
Czesław Zagórski
lat 50
Wykształcenie średnie. Obecnie dyrektor radlińskiego oddziału Kredyt Banku. Głównym powodem kandydowania jest chęć wzięcia bezpośredniego udziału w działalności na rzecz Radlina. Ponadto chce wykorzystać swoje doświadczenie zawodowe do bardziej efektywnego zarządzania publicznymi pieniędzmi.
Mszana
Tadeusz Wroński
lat 48
Radny z Połomi. Wykształcenie wyższe. Z radą gminy związany jest od trzech kadencji. W pierwszej z nich pełnił funkcję członka zarządu gminy, w drugiej był zastępcą przewodniczącej rady. Od kilkunastu lat społecznie wspiera klub sportowy „Płomień” w Połomi. Zawodowo zajmuje stanowisko głównego specjalisty do spraw informatyki w Zakładzie Informatyki i Telekomunikacji Kompanii Węglowej.
Dariusz Walkowski
lat 59
Radny rady gminy i sejmiku wojewódzkiego w latach 1990 – 1994 . Należał do Ruchu Społecznego AWS, które w 2002 roku zmieniło nazwę na Ruch Społeczny Województwa Śląskiego – obecnie bezpartyjny. Z zawodu jest prawnikiem, pracuje jako syndyk i nadzorca sądowy. Żonaty, troje dzieci i wnuczka. Hobby to pływanie i narciarstwo.
Jerzy Grzegoszczyk
lat 59
Wójt Mszany. Funkcję tę pełni od 1981 r. Z zawodu nauczyciel. Żonaty dwoje dzieci.
Mirosław Szymanek
lat 43
Wykształcenie wyższe, do 1997 r. pracował jako górnik. Był dyrektorem Wiejskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie. Od 1998 do 2006 r. pełnił funkcję radnego rady powiatu. Był członkiem zarządu powiatu. Ma za sobą także prace w klubach sportowych Gosław Jedłownik i MKS Odra Wodzisław. Żonaty. Ma trzy córki.
Marklowice
Tadeusz Chrószcz
lat 59
Wykształcenie wyższe. Wójt Marklowic od 1995 r. Wcześniej od 1990 r. radny w Wodzisławiu i wiceprezydent miasta. Od 1999 r. przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych. Żonaty, Dwoje dzieci.
Lubomia
Czesław Burek
lat 49
Doktor prawa, w samorządzie od 1998 roku jako radny. Od stycznia 2000 roku zastępca wójta. W styczniu 2001 roku zastąpił na stanowisku wójta ustępującego Andrzeja Osieckiego. Od tamtego czasu nieprzerwanie pełni funkcję włodarza Lubomi. Żonaty, ma syna i córkę.
Godów
Mariusz Adamczyk
lat 38
Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Od 1997 roku pracował w firmie „Automentel Centrum”. Przed 4 laty został jednym z najmłodszych włodarzy w powiecie wodzisławskim (młodszy był tylko Mieczysław Kieca). Żonaty, ma córkę i syna.
Gorzyce
Piotr Oślizło
lat 59
Wykształcenie średnie. Emerytowany policjant. W samorządzie od 2002 roku, najpierw jako radny. W 2006 roku został wybrany na urząd wójta. Żonaty, ma syna i 3 córki.
Stanisław Zbroja
lat 58
Emerytowany nauczyciel. Całe życie zawodowe uczył w jednej szkole – Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu. W latach 1996-2001 był dyrektorem tej placówki. Wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Żonaty, ojciec 4 córek.