Nowe zasady w funduszu
Była to okazja do podsumowania dotychczasowej aktywności społecznych organizacji działających na rzecz ochrony środowiska oraz zaprezentowania zmian w przyszłorocznych zasadach i procedurach korzystania z dofinansowania ze środków WFOŚiGW na cele pozainwestycyjne.
Adam Liwochowski prezentując efekty ekologiczne osiągnięte dzięki dotychczasowemu dofinansowaniu przez Fundusz działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe zajmujące się ekologią stwierdził, że od kilku lat obserwowany jest wzrost liczby inicjatyw proekologicznych, w których angażuje się coraz więcej mieszkańców województwa. Dlatego w planie finansowym na bieżący rok przewidywano na ten cel wyższe niż poprzednio wsparcie finansowe. Środki te przeznaczone będą przede wszystkim na zadania związane z edukacją ekologiczną, ochroną przyrody i profilaktyką zdrowotną oraz na projekty i prace naukowe dotyczące ochrony środowiska.
Prezentując zmiany w przyszłorocznych zasadach i procedurach rozpatrywania wniosków o dofinansowanie zwracano uwagę przede wszystkim na fakt, iż po raz pierwszy w historii Funduszu wnioski z zakresu edukacji ekologicznej będą kwalifikowane tylko dwa razy w roku. Zadania rozpoczynające się w pierwszym półroczu przyjmowane będą do końca stycznia, a w drugim półroczu – do końca lipca. Dotyczy to zadań takich jak: konkursy ekologiczne o zasięgu wojewódzkim, wspieranie programów edukacji ekologicznej realizowanych przez organizacje ekologiczne poprzez zakup niezbędnych pomocy dydaktycznych i sprzętu, programy edukacji realizowane przez ośrodki edukacji i informacji ekologicznej, jednorazowe publikacje promujące ochronę środowiska.
Zgodnie z nowymi zasadami rozpatrywania aplikacji o uzyskanie dotacji, Fundusz nie będzie dofinansowywał zadań zrealizowanych przed dniem złożenia wniosku. Natomiast wnioski o przyznanie wsparcia finansowego na zadania związane z edukacją ekologiczną, ochroną przyrody i profilaktyką zdrowotną dzieci winny być złożone co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem finansowania. Rozliczenie dotacji po upływie 30 dni od terminu określonego umową wiązać się będzie z pomniejszeniem dotacji o pięć procent.
Prezes Gabriela Lenartowicz komentując wprowadzone zmiany powiedziała, że podyktowane są one troską o większą efektywność wykorzystania publicznych środków na ochronę środowiska, którymi zawiaduje Fundusz. Nowe zasady pozwolą także na wyłonienie najciekawszych i zarazem najbardziej wartościowych dla środowiska projektów akcji i kampanii ekologicznych przeprowadzanych w województwie przez społeczników z pozarządowych organizacji ekologicznych.
(eco)