Radiowy internet atrakcyjny tylko dla Wodzisławia
Wstępnie przystąpiło do niego 12 miejscowości – 6 z powiatu wodzisławskiego. Poza Wodzisławiem zainteresowanie wyraziły: Gorzyce, Rydułtowy, Marklowice, Godów, Lubomia. Gminy te musiałyby wyłożyć od 250 do 300 tys. zł. Wygląda na to, że do projektu przystąpi jedynie Wodzisław. Dla innych to zbyt duży wydatek.
Wójt Godowa nie podjął jeszcze decyzji, pozostali się wycofali. Władze Rydułtów uważają, że za te pieniądze mogą uruchomić lepszą sieć bazującą na światłowodach.
WIMAX to pasmo działające bez zakłóceń. Dostarczone będzie do jednego miejsca w mieście i stąd rozprowadzane do każdej dzielnicy. W szkołach, świetlicach, remizach strażackich, bibliotekach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych staną komputery. Do rozdysponowania są 24 zestawy stacjonarne i 60 laptopów, które trafią także do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Laptopy wyposażone będą w system GPS tak, by było wiadomo gdzie się znajdują.
Na bazie szerokopasmowego internetu miasto będzie miało znacznie większe możliwości rozbudowy miejskiego monitoringu. – To ułatwi sprawę i daje większe możliwości techniczne. Ograniczenia techniczne jak i koszty będą znacznie mniejsze – mówi Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia.
Duże oszczędności mają przynieść także rozmowy telefoniczne. Instytucje miejskie, a także wydziały samego urzędu miasta, które mieszczą się w kilku budynkach, mają być połączone bezpłatną, internetową siecią telefoniczną. Prezydent zamierza częściowo zrezygnować z usług Telekomunikacji Polskiej SA.
Realizacja projektu potrwa 4 lata. Po jego zakończeniu miasto musi jeszcze przez 5 lat go kontynuować na własną rękę. Po tym czasie może udostępniać pasmo komercyjnie i na nim zarabiać. – Myślimy o sprzedaży usług firmom, ale także o stworzeniu w mieście bezpłatnych hot spotów, czyli punktów, w których mieszkańcy będą mogli bezprzewodowo z internetu korzystać – dodaje prezydent Kieca.
(raj)