Studenci myślą o przyszłości
Jeszcze do niedawna o kierunku studiów młodzi ludzie myśleli tylko pod kątem atrakcyjności samego kierunku. Obecnie sytuacja radykalnie się odmieniła. Studenci wybierają teraz kierunek edukacji, który gwarantuje im znalezienie dobrze płatnej i odpowiedniej pracy. O trendach w wyborze studiów rozmawialiśmy z Martą Stalą z Biura Karier Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej.
– Czy studenci patrzą dziś bardziej na atrakcyjność kierunku, czy na możliwości zatrudnienia?
– Wszystko zależy od świadomości i zainteresowań młodego człowieka. Coraz częściej to możliwość znalezienia pracy po studiach jest czynnikiem decydującym o wyborze kierunku studiów. W ramach pracy w Biurze Karier GWSH prowadzę warsztaty z maturzystami, w trakcie których badamy predyspozycje zawodowe. Uczniowie pytają m.in. o możliwość wyjazdów na praktyki zagraniczne, o liczbę lektoratów z języka obcego i o możliwości zdobycia doświadczenia w toku studiów. Interesuje ich to, co może podnieść ich atrakcyjność na rynku pracy.
– Jakie kierunki cieszą się największą popularnością?
– Według danych ministerialnych, najbardziej oblegane są zarządzanie i pedagogika. Jeżeli chodzi o naszą uczelnię, dość dużo studentów mamy na kierunkach medycznych – fizjoterapia, kosmetologia. Fizjoterapia to bardzo przyszłościowy kierunek, bo społeczeństwo starzeje się i będzie się starzeć. W związku z tym, będzie coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów, którzy o zdrowie tego społeczeństwa będą dbali.
– Czy nie ma obawy, że kiedy studenci ukończą edukację, zapotrzebowanie na dany zawód zmaleje?
– Rynek pracy jest bardzo dynamiczny, trudno przewidzieć ze 100% pewnością, w jakich zawodach będzie praca za kilka lat. W trakcie trzech czy pięciu lat studiów wiele na rynku pracy może się zmienić, ale także programy nauczania są dostosowywane do potrzeb rynku pracy i wymagań pracodawców. Co roku pojawiają się nowe specjalności, u nas nowych specjalności jest w tym roku dziewięć, w tym dwie prowadzone w języku angielskim. Dodatkowo student może liczyć na pomoc uczelnianego biura karier, które zawsze pomoże przy planowaniu kariery czy znalezieniu zatrudnienia.