Kto kręci w sprawie ciepła?
List do redakcji dotyczący artykułu z 17 sierpnia pt. „Dość płacenia haraczu”
Współpraca Spółki „Mada” s.c. ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Marcel”, polegająca na produkcji i dostawie energii cieplnej dla bloków usytuowanych w Radlinie przy ul. Wiosny Ludów, rozpoczęła się w 2001 r.
W 2005 roku z uwagi – nie na awarię kotłów grzewczych, w które była wyposażona kotłownia, ale na ich kompletne zużycie i brak w Spółdzielni środków finansowych na zakup nowych, firma „Mada” s.c. na podstawie podpisanego aneksu do umowy, podjęła się wymiany kotłów grzewczych na nowe oraz dostarczyła kompletne wyposażenie kotłowni tj. w nową stację pomp, instalację uzdatniania wody, instalację do automatycznego sterowania pracą urządzeń itd.
Jedynym czynnikiem wpływającym na wzrost wynagrodzenia za produkcję ciepła w czasie realizacji łączącej strony umowy była cena węgla z transportem, która od 2001 do 2010 wzrosła o prawie 80%. Możliwość zmiany ceny w przypadku wzrostu cen mediów energetycznych wynika z zawartej przez strony umowy.
Przez pierwsze 5 lat obowiązywania umowy, Spółka nie korzystała z umownych zapisów i nie podnosiła stawki za ciepło. Ostatnia podwyżka dla „Mady” stawki za dostawę energii cieplnej miała miejsce 01.12.2008 r. Tłumaczenie Zarządu Spółdzielni, że cztery dokonane przez Spółdzielnię podwyżki czynszu w sezonie grzewczym 2009/2010 miałyby być spowodowane podwyżkami ze strony Spółki „Mada” – są nieprawdziwe.
Moc kotłowni w Radlinie przy ul. Wiosny Ludów wynosi 0.8 MW. Jako, że łączna moc wytwarzanego przez „Mada” ciepła nie przekracza 5 MW, w myśl art. 32. ust.l lit.c ustawy z dnia 10.04.1997 r. o prawie energetycznym, „Mada” jest zwolniona z obowiązku uzyskania koncesji.
Od stycznia br. trwały pomiędzy stronami rozmowy i wymiana korespondencji w sprawie treści łączącej je umowy. Wszelkie telefony do firmy – w tym od Spółdzielni – są odbierane, jak również Spółka niezwłocznie reagowała na otrzymywane pisma. Przedmiotem tych rozmów nie była wysokość wynagrodzenia, gdyż „Mada” nie występowała z propozycją podwyżki.
Nieprawdą jest, że Spółdzielnia wypowiedziała „Madzie” łączącą je umowę. „Mada” w konsekwencji utraty zaufania do SM „Marcel”, wystąpiła z propozycją rozwiązania tej umowy w trybie porozumienia stron z datą rozwiązującą przypadającą na dzień 31.08.2010 r. Porozumienie podpisane przez MADA zostało doręczone Spółdzielni w dniu 13.08.2010 r. (tj. przed publikacją przedmiotowego artykułu). Podpisany przez Spółdzielnię egzemplarz porozumienia „Mada” otrzymała w dniu 18.08.2010 r. W tym stanie rzeczy z dniem 31.08.2010 r. umowa ulega rozwiązaniu.
Nieprawdą jest również to, aby MADA wywiozła kiedykolwiek z kotłowni węgiel. W podpisanym porozumieniu „Mada” deklaruje chęć nieodpłatnego udziału w rozruchu kotłowni przed kolejnym sezonem grzewczym oraz przeszkolenie nowego palacza. Klucze do kotłowni pozostają również w dyspozycji przedstawicieli Spółdzielni, która wg naszej wiedzy udostępnia pomieszczenie socjalne kotłowni osobom trzecim.
W okresie obowiązywania umowy Spółka doświadczyła co najmniej dwukrotnej kradzieży węgla i oleju opałowego.
Z poważaniem
Radca Prawny Maria Sentycz