Niemieckie scrabble rozwija logikę
Międzynarodowym turniejem w scrabble, sudoku i szachach zakończył się dwuletni projekt „Europejczyk sprawny od stóp do głów” w ramach programu Comenius prowadzony przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach.
Grupy z partnerskich szkół z Vitkova w Czechach, Żiliny w Słowacji, Kall w Niemczech i gospodarze spotkali się 23 i 24 czerwca w ośrodku wypoczynkowym Stodoły w Rybniku. Sprawdzili swoje umiejętności, a żeby nie było za łatwo, przynajmniej Polakom, Czechom i Słowakom, grano w niemieckie wersje gier. W tym języku też rozmawiano. Niemiecki był podstawowym językiem projektu. Szczególne pole do popisu dawała gra w scrabble, polegająca na układaniu słów. – Kupiliśmy w tym celu niemiecką wersję gry. Dla uczniów to super sprawa, bo muszą się sporo nagimnastykować. Poznają przy tym słówka – mówi Jacek Stebel, wicedyrektor ZSP 2. Sam szkolił swoich uczniów w szachach. Przygotowaniem do sudoku zajął się matematyk Dariusz Pawliczek, scrabble wziął na siebie germanista Damian Materzok. Obaj są nauczycielami w ZSP 2. – W międzynarodowych turniejach chodzi oczywiści o dobrą zabawę. Ale te gry mają wyrobić w uczniach umiejętność logicznego myślenia, co jest elementem przygotowania do matury z matematyki – wyjaśnia Jacek Stebel.
Gościem specjalnym w Stodołach była Karina Szczepkowska – Horowska z Rybnika, wicemistrzyni świata w szachach. Zdradziła nieco tajników tej królewskiej gry. Zagrała też symultanę z najlepszymi zawodnikami z poszczególnych szkół.
ZSP 2 zdobył na projekt 24 tys. euro z unijnego Funduszu Rozwoju Systemu Edukacji. Koordynatorem była Małgorzata Kochanowicz. W ciągu dwóch lat szkoły odwiedzały się wzajemnie, organizowały m.in. biegi na orientację.
(tora)