Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (503) Data wydania: 29.06.10

Niemieckie scrabble rozwija logikę

Międzynarodowym turniejem w scrabble, sudoku i szachach zakończył się dwuletni projekt „Europejczyk sprawny od stóp do głów” w ramach programu Comenius prowadzony przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach.
Grupy z partnerskich szkół z Vitkova w Czechach, Żiliny w Słowacji, Kall w Niemczech i gospodarze spotkali się 23 i 24 czerwca w ośrodku wypoczynkowym Stodoły w Rybniku. Sprawdzili swoje umiejętności, a żeby nie było za łatwo, przynajmniej Polakom, Czechom i Słowakom, grano w niemieckie wersje gier. W tym języku też rozmawiano. Niemiecki był podstawowym językiem projektu. Szczególne pole do popisu dawała gra w scrabble, polegająca na układaniu słów. – Kupiliśmy w tym celu niemiecką wersję gry. Dla uczniów to super sprawa, bo muszą się sporo nagimnastykować. Poznają przy tym słówka – mówi Jacek Stebel, wicedyrektor ZSP 2. Sam szkolił swoich uczniów w szachach. Przygotowaniem do sudoku zajął się matematyk Dariusz Pawliczek, scrabble wziął na siebie germanista Damian Materzok. Obaj są nauczycielami w ZSP 2. – W międzynarodowych turniejach chodzi oczywiści o dobrą zabawę. Ale te gry mają wyrobić w uczniach umiejętność logicznego myślenia, co jest elementem przygotowania do matury z matematyki – wyjaśnia Jacek Stebel.
 
Gościem specjalnym w Stodołach była Karina Szczepkowska – Horowska z Rybnika, wicemistrzyni świata w szachach. Zdradziła nieco tajników tej królewskiej gry. Zagrała też symultanę z najlepszymi zawodnikami z poszczególnych szkół.
 
ZSP 2 zdobył na projekt 24 tys. euro z unijnego Funduszu Rozwoju Systemu Edukacji. Koordynatorem była Małgorzata Kochanowicz. W ciągu dwóch lat szkoły odwiedzały się wzajemnie, organizowały m.in. biegi na orientację.
 
(tora)