Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (499) Data wydania: 01.06.10

Domy będą suszyć do zimy

Wkrótce na terenie Nieboczów rozpoczną działalność gminne komisje. Oszacują straty po powodzi i wytypują tych, którym należy się państwowa pomoc. Nie może na nią liczyć wielu rolników, którzy stracili uprawy.
W naszym powiecie powódź najbardziej dotknęła mieszkańców Nieboczów. W różnych częściach tej miejscowości było od 50 do ponad 100 cm wody. W większości domów zatopione zostały piwnice. Mniej szczęścia mieli mieszkańcy domów położonych w pobliżu skrzyżowania ulic Wiejskiej i Kochanowskiego. To najniżej położona część miejscowości i woda sięgała tu znacznie wyżej. – Mimo że tym razem wody było nawet o jakiś metr mniej niż w roku 1997, to i tak około 20 domów zostało zalanych. Woda wdarła się do mieszkań czyniąc spore szkody, szczególnie tam gdzie nie zdążono wynieść sprzętów na piętra budynków – wyjaśnia sołtys Łucjan Wendelberger.
 
Woda zniszczyła wszystko
 
Kiedy w czwartek 20 maja woda wreszcie opadła, rozpoczęło się szacowanie strat. – Zniszczona lodówka, pralka, dwie kanapy – wylicza straty Łucja Zaczyk. Mieszka z dwiema córkami. Spora część sprzętów z parteru nadaje się tylko do wyrzucenia. A to nie koniec strat, bo do listy musi doliczyć jeszcze zawilgocone podłogi i ściany, które trzeba wysuszyć. – Wody mieliśmy w domu jakieś 30 centymetrów. Proszę zobaczyć, odchodzi cała tapeta – mówi pani Łucja, pokazując namokniętą ścianę. Suszenie ścian to największy problem właścicieli zalanych domów. – Tam gdzie tynki były solidne może uda się je wysuszyć i uratować. W większości przypadków trzeba będzie je jednak skuwać i wysuszyć ściany. Pewnie do zimy niektórzy będą musieli mieszkać w takim surowym stanie – mówi sołtys Wendelberger.
 
Ruszy doraźna pomoc
 
Wkrótce na terenie Nieboczów rozpoczną działalność gminne komisje. Oszacują straty i wytypują tych, którym należy się państwowa pomoc. – Już otrzymaliśmy od wojewody śląskiego 810 tys. zł. Około 135 właścicieli otrzyma do 6 tys. zł doraźnej pomocy, w zależności od wysokości strat – mówi Czesław Burek, wójt Lubomi. Potrzebujących nie zabraknie. – Wnuk na wszystko ciężko pracował w Holandii. Za zarobione pieniądze doprowadził do porządku mieszkanie, a teraz to wszystko musi remontować od nowa – martwi się Waleska Kołek. Powody do zmartwień mają też nieboczowscy rolnicy, których uprawy w całości znalazły się pod wodą. Nie wszyscy byli ubezpieczeni na taką ewentualność. Muszą się liczyć, jeśli nie ze stratą całości upraw to przynajmniej ze znacznie mniejszymi zbiorami. A to nie koniec ich problemów. Dla zwierząt może zabraknąć siana. Bo jeśli na podmokłych łąkach nie zgnije trawa, to i tak jeszcze długo nie wjedzie na nie żaden sprzęty rolniczy, który mógłby ją skosić. 
 
Wnioski o odszkodowanie będą zbierane jeszcze tylko do 2 czerwca – z terenu Nieboczów i Ligoty Tworkowskiej w budynku OSP Nieboczowy, z Syryni i Lubomi w Ośrodku Pomocy Społecznej, z terenu Bukowa w świetlicy GOK. Wnioski są przyjmowane w godz. od 10.00 do 12.00.
 
Artur Marcisz