Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (498) Data wydania: 25.05.10

Między grobami uprawiano marchewkę

Na byłym cmentarzu ewangelickim w pobliżu ulicy Raciborskiej grzebano nie tylko wiernych tego wyznania. Były tam mogiły Żydów, więźniów rydułtowskiego oddziału Obozu Koncentracyjnego Auschwitz, a także żołnierzy radzieckich, poległych na froncie. Po wojnie chowano tam m.in. świadków Jehowy, katolickie dzieci czy Cygankę. To tylko niektóre z ustaleń, poczynionych przez Aleksandrę Matuszczyk-Kotulską, historyka, autorkę monografii Rydułtów. Razem z siostrą Danutą Bezuch, geografem, nauczycielką przyrody, na zlecenie  UM Rydułtowy starały się odtworzyć przeszłość dawno już nieczynnej nekropolii.
Na byłym cmentarzu ewangelickim w pobliżu ulicy Raciborskiej grzebano nie tylko wiernych tego wyznania. Były tam mogiły Żydów, więźniów rydułtowskiego oddziału Obozu Koncentracyjnego Auschwitz, a także żołnierzy radzieckich poległych na froncie. Po wojnie chowano tam m.in. świadków Jehowy, katolickie dzieci czy Cygankę.
 
Sędziwa rydułtowianka
 
To tylko niektóre z ustaleń poczynionych przez Aleksandrę Matuszczyk–Kotulską, historyka, autorkę monografii Rydułtów. Razem z siostrą Danutą Bezuch, geografem, nauczycielką przyrody, na zlecenie Urzędu Miasta Rydułtowy starały się odtworzyć przeszłość dawno już nieczynnej nekropolii. Miasto na mocy porozumienia z parafią ewangelicko – augsburską w Wodzisławiu jest teraz gospodarzem terenu. Samorządowcy zamierzają tam utworzyć miejsce pamięci. Wpierw chcieli dowiedzieć się więcej o cmentarzu. Kopalnią wiedzy dla Aleksandry Matuszczyk–Kotulskiej okazała się 88–letnia rydułtowianka, mieszkająca tuż przy dawnej nekropolii. Kobieta wykazała się doskonałą pamięcią. – Spodziewałam się raptem kilku zdań, a opowiedziała wiele szczegółów. Szczęka opadła mi, kiedy powiedziała, że był tam ogródek, w którym opiekun cmentarza uprawiał marchewki. Sadził mnóstwo kwiatów, które pięknie wyglądały. Na wejściu znajdowała się efektowna kuta brama. Wyglądała tak pięknie, że wszystkie zdjęcia rodzinne robili na jej tle – mówi Aleksandra Matuszczyk-Kotulska.
 
Plan sytuacyjny
 
Razem z sędziwą rydułtowianką zwiedziła teren. Kobieta pokazała miejsca pochówku Żydów. Potwierdziła tym samym lakoniczną wzmiankę z 1960 r., jaką dysponował proboszcz parafii ewangelickiej w Wodzisławiu autorstwa historyka – badacza z Rydułtów. Mieszkanka wskazała ogólnie rozmieszczenie grobów, co pozwoliło badaczce wykonać plan sytuacyjny cmentarza.
 
Siostry w zdobyciu dokumentów spenetrowały oddziały Archiwum Państwowego w Raciborzu i Cieszynie. Dotarły do wielu materiałów o ewangelickiej nekropolii, które warto będzie wykorzystać w szerszym opracowaniu. Są to m.in. dokumenty pisane gotykiem. Im więcej tych dokumentów odnajdywały siostry, tym silniej zadawały sobie pytanie – dlaczego akurat w Rydułtowach był cmentarz ewangelicki? Nie mieszkało tu specjalnie dużo ludzi wyznania ewangelicko – augsburskiego, a przecież parafia z cmentarzem znajdowała się w pobliskim Wodzisławiu.
 
Miejsce pamięci
 
Gotowe opracowanie dostała w ubiegłym tygodniu Kornelia Newy, burmistrz Rydułtów. Mówiła, że zamierza je dokładnie przestudiować. Zawarte w nim informacje posłużą do napisania treści tablic, które będą elementem przygotowywanego miejsca pamięci. Szkic całej instalacji przygotował dr Franciszek Nieć, dyrektor Ogniska Plastycznego w Rydułtowach. Plastyk proponuje wykorzystać do budowy instalacji pozostałości nagrobków oraz metalową furtkę, zebrane z dawnego cmentarza. Kornelia Newy zapowiada, że chciałaby mieć wszystko gotowe do 4 lipca. To szczególna data. Tego dnia w 1922 roku do Rydułtów wkroczyły wojska polskie pieczętując przyłączenie miasta do Ojczyzny. – Chcemy pokazać, że to miejsce to też kawałek historii Rydułtów. Szymborska pięknie pisała, że bez miłości, w domyśle do naszej ziemi, można żyć, ale nie można owocować. Dlatego dbamy o cenne miejsca w Rydułtowach. Przejawem tego było na przykład nadanie imienia Szarlota naszej hałdzie – mówi burmistrz.
 
(tora)