Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (497) Data wydania: 18.05.10

Dzikie wysypiska to plaga

Po raz kolejny strażnicy miejscy interweniowali w sprawie nielegalnego wysypiska śmieci.
Tym razem dzikie wysypisko śmieci zlokalizowano na terenie prywatnego lasu w Połomi, przy ulicy Przyległej. Sprawa ta znana jest straży miejskiej. – To nie pierwsze takie zgłoszenie. Ale tak naprawdę, jeśli nie złapie się kogoś na gorącym uczynku to niewiele można zdziałać – mówi Roman Kołaczkowski z wodzisławskiej Straży Miejskiej, który jest rewirowym gminy Mszana. – Trudno dociec do kogo należą śmieci. Oczywiście przeszukujemy takie wysypiska, by znaleźć poszlaki naprowadzające na konkretnego właściciela. Rzadko jednak udaje się go tym sposobem  wskazać – dodaje.
 
W Gogołowej najczyściej
 
– W Mszanie jest pięć nielegalnych wysypisk, o których wiemy – komentuje Przemysław Gąsior, podinspektor z referatu Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa. – W Połomi znane są nam dwa miejsca, w których bardzo często wyrzucane są odpady. Jedynie mieszkańcy Gogołowej nie zgłaszali do tej pory takiego problemu – uzupełnia.
 
Nielegalne pozbywanie się odpadów zagrożone jest grzywną. – Osoby, które dopuszczają się takiego procederu mogą zapłacić karę do 500 zł, albo otrzymają naganę. Jeszcze wyższą karę może nałożyć sąd grodzki – ostrzega Tomasz Cieślik, funkcjonariusz Straży Miejskiej.
 
Kary będą większe?
 
Do końca roku Ministerstwo Środowiska planuje zaostrzyć przepis kodeksu karnego. Zmian domaga się Unia Europejska. Za zanieczyszczenie wody, powietrza lub ziemi, które może zagrozić zdrowiu lub skazić świat roślinny i zwierzęcy, ma grozić od trzech do pięciu lat więzienia. Jeszcze ostrzejsze sankcje przewiduje się, gdy następstwem zanieczyszczenia będzie ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka lub poważne zatrucie środowiska. Wtedy sprawca ma podlegać karze 12 lat więzienia.
 
Być może takie przepisy sprawią, że mieszkańcy dwa razy zastanowią się nad tym czy nielegalny proceder w ogóle im się opłaca.
 
(mag)