Chcą poprawić sytuację Romów
Ośrodek Pomocy Społecznej zaangażował się w ogólnopolską inicjatywę na rzecz społeczności romskiej.
Aby przełamać społeczne bariery Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wodzisławiu postanowił przyłączyć się do kolejnej edycji realizowanego od 2003 roku programu na rzecz społeczności romskiej, który został opracowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Beata Brzonkalik, Anna Kolorz, pracownicy socjalni oraz dyrektor instytucji Anna Łasocha wspólnie stworzyły projekt, który ma polepszyć funkcjonowanie tej grupy w wodzisławskich realiach. Ośrodek stara się pozyskać dofinansowanie na realizację zadania w wysokości nieco ponad 23 tys. zł. Przy czym 1000 zł wyniesie wkład własny. – To projekt zupełnie różny od tych, jakie można realizować w ramach Kapitału Ludzkiego, choć także dotyczy tematu społecznego wykluczenia – wyjaśnia Beata Brzonkalik. – Nie zamierzamy działać radykalnie lecz stopniowo wskazywać na sposoby radzenia sobie w obowiązującym systemie społecznym. Projekt adresowany jest do piętnastu osób pochodzenia romskiego – dodaje. Pomoc ma przebiegać na trzech płaszczyznach: edukacji, profilaktyki zdrowotnej i prawidłowego dysponowania budżetem domowym. Zasadniczym celem inicjatywy jest zniwelowanie różnic pomiędzy tą grupą a resztą społeczeństwa.
Edukacja przede wszystkim
– Obecnie w mieście żyje dziewięć rodzin romskich, w tym dwadzieścia pięć osób dorosłych i osiemnaścioro dzieci. W otoczeniu sąsiedzkim nie ma większych problemów z integracją. Nie docierały do nas nigdy niepokojące sygnały dotyczące tej kwestii – moi Anna Łasocha, dyrektor wodzisławskiego ośrodka.
Jednym z zadań projektu jest poprawa stanu edukacji wśród Romów poprzez zwiększenie współczynnika ukończenia szkoły, poprawę frekwencji, a także przez stworzenie młodzieży romskiej możliwości do kontynuowania nauki w szkołach ponadpodstawowych i wyższych. Kolejny cel to poprawa stanu zdrowia, z dużym naciskiem na profilaktykę. Trzecim zadaniem, składającym się na projekt jest nauka dysponowania budżetem domowym.
Przełamanie stereotypów
– Myślę, że projekt pozwoli na lepsze poznanie się i przełamanie zbędnych, często krzywdzących stereotypów – mówi Anna Kolorz
Wniosek zostanie złożony do wojewody śląskiego. Po zaopiniowaniu wniosku przez wojewodę, minister zadecyduje o przyznaniu dotacji. Jeśli projekt przejdzie pozytywnie ocenę formalną i merytoryczną realizowany będzie w 2011 roku.
mag.