Mieli pomysł, teraz będą mieć miliony na sprzęt i dodatkowe zajęcia
Gimnazjum w Gorzycach otrzyma 1,35 mln zł unijnej dotacji na realizację projektu „Szkoła XXI wieku”. Projekt realizowany będzie w ramach unijnego programu „Wyrównywania szans edukacyjnych uczniów”. Szkoła kupi masę nowoczesnego sprzętu dydaktycznego oraz przeprowadzi kilkanaście tematycznych bloków zajęć pozalekcyjnych. – Czeka nas też sporo wycieczek dydaktycznych do ośrodków naukowych czy rezerwatów przyrody – wyjaśnia Bogusława Sochacka, dyrektor Gimnazjum w Gorzycach, która ma już spore doświadczenie w realizacji unijnych projektów. Tyle, że te dotychczasowe były o wiele skromniejsze. – Wspólnie z nauczycielami zastanawialiśmy się co jeszcze możemy zrobić by nasza szkoła zrobiła duży krok naprzód w jakości nauczania. Burza mózgów pomogła, wymyśliliśmy projekt, który na konkretny wniosek pomogło nam przełożyć biuro prawne z Opola. Projekt został wysoko oceniony i za kilka dni podpiszemy umowę na jego realizację – cieszy się dyrektor Sochacka.
Kupią nawet stację meteorologiczną
Realizacja projektu rozpocznie się w sierpniu tego roku i potrwa do czerwca 2011. Wśród realizowanych w tym czasie bloków tematycznych znajdą się standardowe przedmioty, takie jak matematyka, chemia czy języki obce, a także kółka techniczne, działania ekologiczne, czy dziennikarstwo. W czterech salach zamontowane zostaną tablice interaktywne. Zakupimy też słowniki multimedialne, filmotekę lektur, programy i testy komputerowe, fantoma do ćwiczenia reanimacji i zestawy majsterkowicza – wylicza Bogusława Sochacka. Szkoła zostanie wyposażona nawet w przenośną stację meteorologiczną, która będzie wykorzystywana podczas zajęć ekologicznych.
Lekcje w domu tylko dla chorych
Szkoła wprowadzi również tzw. blended learning. Zajęcia w czterech salach lekcyjnych będą monitorowane przez kamery, zaś nagranie zostanie udostępnione na stronie internetowej szkoły. W razie potrzeby, nieobecni z powodu choroby uczniowie będą mogli wejść na stronę i poprzez komputer wziąć udział w lekcji. System nie będzie dostępny dla tych, którzy ewentualnie wpadną na pomysł by uczyć się tylko w domu. – Lekcje będą nagrywane jedynie w nadzwyczajnych przypadkach, kiedy będziemy wiedzieć o tym, że mamy ucznia, któremu grozi spowodowana chorobą dłuższa absencja. Wówczas będzie mógł skorzystać z systemu, by uniknąć większych zaległości w nauce – wyjaśnia pani dyrektor. W ramach projektu powstanie również szkolny ośrodek karier. Uczniowie będą mogli zapoznać się w nim z ofertą różnych szkół ponadgimnazjalnych.
(art)