Wyposażą przedszkole za pieniądze z Unii?
Celem projektu jest upowszechnienie edukacji przedszkolnej dla dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. W marcu gmina wystosowała wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków europejskich. – Wniosek otrzymał pozytywną ocenę formalną i przeszedł do dalszej procedury kwalifikacyjnej. W połowie wakacji mamy otrzymać informację na temat oceny merytorycznej. Wtedy poznamy swoje szanse – wyjaśnia zastępca wójta Piotr Galus. – Uzyskanie pozytywnej opinii jest dla nas bardzo istotne. Wniosek łączy się bezpośrednio z działaniami, które w niedalekiej przyszłości będziemy podejmować w nowo budowanym przedszkolu. Z tego projektu przeznaczylibyśmy część środków na wyposażenie i koszty osobowe – dodaje.
Przedszkole dla 200 dzieci
Ośmiooddziałowe przedszkole przeznaczone jest dla około dwustu dzieci. W związku z reformą obowiązku szkolnego dla sześciolatków, która ma wejść w życie w 2012 roku zrezygnowano z pierwotnej koncepcji budowy placówki składającej się z dziesięciu oddziałów. – Przez pewien okres będziemy mieli cztery roczniki objęte edukacją przedszkolną. Kwalifikowane będą przede wszystkim pięcio– i sześciolatkowie, a od 2012 roku pięciolatkowie już obowiązkowo – uzupełnia zastępca wójta. – Zdajemy sobie sprawę, że przez jakiś czas zapotrzebowanie na wolne miejsca w przedszkolu może być większe niż możliwości. Ale po wprowadzeniu w życie reformy, sytuacja zapewne ulegnie zmianie – dodaje.
W okresie przejściowym, jeśli będzie taka konieczność, gmina rozważa wprowadzenie systemu dwuzmianowego, o krótszym czasie działania. Do nowego przedszkola zostaną automatycznie przeniesione oddziały funkcjonujące obecnie przy Szkołach Podstawowych nr 2 i nr 3.
Równe szanse dla wszystkich
Projekt „Równe szanse dla wszystkich przedszkolaków” zakłada m.in. wydłużenie godzin pracy o 60 minut dla wszystkich grup wiekowych, utworzenie oddziału integracyjnego, wdrożenie ciekawych i rozwijających zajęć dodatkowych. W budżecie zadania ujęto, między innymi, pełne wyposażenie dwóch sal dydaktycznych, wyposażenie gabinetu logopedy i psychologa, doposażenie ogrodu przedszkolnego, sali rytmiczno-muzycznej oraz zatrudnienie wykwalifikowanej kadry i specjalistów. Całkowity koszt projektu szacowany jest na kwotę ponad miliona złotych. Wkład własny gminy wynosi 15 proc. Czas realizacji zaplanowano na okres od 2011 do końca 2012 roku. – Pozyskanie funduszy na realizację tego zadania z pewnością ułatwiłoby rozpoczęcie działalności przedszkola. Liczymy, że wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie – puentuje Piotr Galus.
mag.