Metan dobry do ogrzewania
Metan, który w górniczej produkcji jest odpadem, może być wykorzystywany do produkcji energii i ciepła. – Takie inwestycje są szczególnie ważne na Śląsku, nie tylko ze względów ekonomicznych, ale przede wszystkim ekologicznych – podkreśla Gabriela Lenartowicz, prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Fundusz wspiera finansowo takie inwestycje w formie preferencyjnych pożyczek. Ostatnio skorzystał z niej Holding Węglowy i Zakład Energetyki Cieplnej w Katowicach. Dzięki współpracy w marcu została uruchomiona nowoczesna instalacja w mysłowickiej elektrociepłowni, która do produkcji energii i ciepła wykorzystuje metan z kopalni „Mysłowice – Wesoła”. Szefowa Funduszu przyznaje, że takie przedsięwzięcia są kosztowne ze względu na różne problemy technologiczne.
– Trzeba uzmysłowić sobie, że na powierzchnię wydobywa się mieszanka różnych gazów, a nie czysty metan. Ta mieszanina ma różny skład. Występują także różnice ciśnienia. Całkowita separacja metanu byłaby trudna – mówi Gabriela Lenartowicz.
Kluczem jest odpowiedni silnik, który jest elastyczny i niejako dostosowuje się do mieszanki. Taki wykorzystano właśnie w Mysłowicach. Do tego inwestycja pozwala na produkcję i energii elektrycznej i cieplnej, co jest najbardziej efektywnym rozwiązaniem dla tego typu przedsięwzięć.
Podobnymi rozwiązaniami możemy się pochwalić i w powiecie wodzisławskim. Od kilkunastu już lat metan do ogrzewania budynków gminnych wykorzystują władze Marklowic.
Od strony technicznej dba o to wszystko Elektrociepłownia Rymer. Energia cieplna, w którą zaopatrujemy siedem obiektów, w tym urząd, usytowanych w centrum gminy, pochodzi z metanu z szybu kopalni Marcel. To nie tylko ekologiczne rozwiązanie dla nas, ale także ekonomiczne, bo płacimy dużo niższe rachunki – mówi Piotr Galus, zastępca wójta Marklowic.
(j.sp)