Potrzeba zmian to podstawa
Dwanaście osób weźmie udział w projekcie podnoszącym kwalifikacje zawodowe.
Aktywna integracja społeczna i zawodowa na terenie gminy Mszana – taką nazwę nosi projekt, adresowany do osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Środki na ten cel pozyskano z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki. Całkowity koszt wynosi nieco ponad 94 tys. zł.
Projekt, który realizowany będzie do grudnia podzielony został na dwa etapy. W pierwszym beneficjenci spotkają się z doradcą zawodowym. Drugi to kursy i szkolenia zawodowe. Już wiadomo, że jednym z nich będzie kurs prawa jazdy. Reszta uzależniona jest od potrzeb i wykształcenia poszczególnych osób. Niezależnie od tego uczestnicy odbędą trening psychoterapeutyczny oraz trening umiejętności społecznych.
Konsultacje to podstawa
- Zaczynamy od indywidualnych konsultacji. To pewna nowość. Dotychczas zwykle spotykaliśmy się w większych grupach – mówi Lucyna Tulec, doradca zawodowy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. - Taka forma zajęć pozwoli uchwycić predyspozycje i oczekiwania beneficjentów. Badamy motywację, świadomość sytuacji zastanej i potrzebę zmian. Motywacja jest czynnikiem bardzo istotnym. Klient sam musi dojść do wniosku, że to, co ma mu nie wystarcza. Musi chcieć cokolwiek zmienić – dodaje.
Efekty przyjdą na pewno
Grupę beneficjentów ma tworzyć sześć kobiet i sześciu mężczyzn. To osoby w wieku aktywności zawodowej, z różnym wykształceniem i doświadczeniem. O tym kogo zaprosić do udziału w projekcie decydowali pracownicy socjalni. - Były też osoby, które same wyraziły chęć udziału. To bardzo istotne, bo oznacza, że chcą zmiany swojego dotychczasowego życia – mówi Elwira Palarczyk, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie.
Zgodnie z danymi z końca listopada 2009 roku, w gminie 168 osób nie ma stałego zatrudnienia. Problem ten w przeważającej większości dotyczy kobiet. To aż 133 osoby.
mag.