To była bardzo dobra decyzja
Świętowali piętnastolecie reaktywowania gminy.
Budowa sali widowiskowo-sportowej, gimnazjum, Gminnego Ośrodka Sportu, modernizacja szkół podstawowych oraz zagospodarowanie terenu pod Tropikalną Wyspę, to tylko niektóre z inwestycji, jakie udało się zrealizować. W minioną sobotę świętowano 15-lecie reaktywowania gminy Marklowice. Na uroczystości zorganizowanej w miejscowym gimnazjum obecni byli m.in. przedstawiciele sąsiednich miast i gmin. Gratulacje i życzenia pomyślnego rozwoju przekazał wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk oraz prof. Jerzy Rugulski, honorowy obywatel Marklowic. – Istotę zmian widać tutaj wyraźnie. Społeczność marklowicka uwierzyła, że jest w stanie decydować o swoim losie, że takie przeobrażenia mają sens – mówił z kolei Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Część nieoficjalna uroczystych obchodów to gala w wykonaniu artystów Opery Śląskiej, na którą goście zostali zaproszenie do sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1.
Referendum przekroczyło oczekiwania
Rada Miejska w Wodzisławiu w 1993 r. podjęła uchwałę w sprawie uznania woli mieszkańców Marklowic do samostanowienia oraz uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum na temat wyrażenia woli powrotu do dawnych granic. Referendum przeprowadzone w 1993 roku przekroczyło najśmielsze oczekiwania. Była nie tylko wysoka, bo 54-proc. frekwencja, ale przede wszystkim zaskakujące ponad 96-proc. poparcie dla reaktywowania gminy. W 1994 roku premier Waldemar Pawlak podpisał rozporządzenie ustanawiające szesnaście nowych jednostek samorządu terytorialnego. Wówczas w województwie katowickim reaktywowano pięć gmin. Poza Marklowicami status samodzielności uzyskały: Pszów, Imielin, Miasteczko Śląskie i Chełm Śląski. Pierwszym wójtem został, pełniący tę funkcję do dziś, Tadeusz Chrószcz.
Gmina nie do poznania
– Ostatnie piętnaście lat upłynęło pod znakiem inwestycji. Wykonanie tych zadań nie byłoby możliwe, gdyby nie akceptacja mieszkańców, którzy zrozumieli, że to przedsięwzięcie potrzebne nam wszystkim. W tym czasie zainwestowaliśmy prawie 100 mln zł – przekonuje Tadeusz Chrószcz.
Przed gminą kolejne ważne zadanie. Do końca września ma powstać ekologiczne przedszkole publiczne, ogrzewane pompami ciepła i solarami. W placówce ma znaleźć się miejsce dla 200 przedszkolaków w wieku od 3 do 5 lat.
mag.