Czym oddycha Śląsk
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sfinansuje kompleksowe badania powietrza, wody, hałasu i promieniowania.
Pieniądze w wysokości 2 mln 679 tys. zł ze środków Funduszu otrzymał na ten cel Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Są to coroczne badania w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska województwa śląskiego w 2010 roku. Sprawdzenie jakości powietrza, wód powierzchniowych i podziemnych, natężenia hałasu czy promieniowania pól elektromagnetycznych pozwoli poznać nie tylko aktualny stan śląskiego środowiska, ale pokaże również skuteczność podejmowanych działań, które miały służyć jego ochronie.
Badania przeprowadzą eksperci z WIOŚ oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Diabeł tkwi w szczegółach
Do analizy powietrza eksperci wykorzystają najnowsze metody badawcze. W 16 stacjach kontenerowych zmierzone zostanie stężenie dwutlenku siarki, tlenków azotu, ozonu, tlenku węgla, benzenu, pyłu zawieszonego oraz rtęci. Wyniki pomiarów zanieczyszczeń powietrza uzupełnione o dane meteorologiczne IMGW oraz krótkoterminową prognozę jakości powietrza będzie można na bieżąco śledzić na stronie internetowej WIOŚ: www.katowice.pios.gov.pl.
Analiza wód powierzchniowych w rzekach, którą wykonają specjalistyczne placówki inspekcji ochrony środowiska w Bielsku–Białej i Częstochowie, skupi się na bytowaniu ryb, zaopatrzeniu ludności w wodę do spożycia oraz do celów rekreacyjnych. Wody podziemne będą monitorowane z kolei w 92 punktach. W tym roku w związku z obserwowaniem wzrostu zanieczyszczeń szczegółowe badania przeprowadzone zostaną w okolicach spalarni odpadów w Dąbrowie Górniczej i w rejonie Tarnowskich Gór. Pomiar natężenia hałasu eksperci przeprowadzą natomiast w takich miejscowościach jak: Kalety, Sławków, Świerklaniec, Toszek, Węgierska Górka, Blachownia, Rudniki i na odcinku Centralnej Magistrali Kolejowej miedzy Górką Włodawską a Nakłem – Zawadami.
Groźne czy nie?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska w 2010 roku zbadany zostanie także poziom pól elektromagnetycznych w środowisku na terenie województwa śląskiego. W planach jest przeprowadzenie 86 pomiarów.
Wyniki wszystkich tegorocznych badań mają zostać przedstawione w przyszłym roku.
(oprac. j.sp)