Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (481) Data wydania: 26.01.10

W jednym wagonie z siostrą

65 rocznica tragicznych wydarzeń rozgrywających się m.in. w Wodzisławiu.
Z Oświęcimia szliśmy do Pszczyny, dalej przez Jastrzębie do dworca PKP w Wodzisławiu. Słabi ginęli w drodze. Najgorsza była niepewność o własny los – wspomina Jerzy Michnol, uczestnik Marszu Śmierci, który był gościem obchodów 65 rocznicy tego tragicznego wydarzenia w Wodzisławiu. Uroczystości zorganizowano 20 stycznia w muzeum i miejscowej bibliotece.
 
Mróz był potworny
 
Pod koniec stycznia 1945 r. w Wodzisławiu zginęło ok. 60 uczestników Marszu Śmierci, w całym powiecie liczbę tę szacuje się na ok. 100 osób. O tamtych wydarzeniach podczas spotkania w wodzisławskim muzeum opowiadał Grzegorz Kamiński i Krzysztof Witosz (nauczyciele historii w Zespole Szkół Technicznych), a także Piotr Hojka, pracownik muzeum. W bibliotece z kolei uczniowie wodzisławskich szkół mogli wysłuchać relacji naocznego świadka tamtych wydarzeń Jerzego Michnola z Katowic. Do obozu w Oświęcimiu trafił jako 17–latek. Przebywał tam dwa lata. – Ewakuację obozu pamiętam doskonale. Prowadzili nas w nieznane. Mróz był potworny, 20 stopni na minusie. Słabi ginęli. Kazano im usiąść w przydrożnym rowie by odpoczęli, podjeżdżał esesman na rowerze, ściągał broń i zabijał. W Wodzisławiu zapakowali nas do odkrytych wagonów i przez Bohumin, Brno i Wiedeń transportowali do niemieckiego obozu w Mauthausen na terenie Austrii. Nawet nie wiedziałem, że jadę w jednym wagonie z siostrą. Znalazła mnie po odzyskaniu wolności, która przyszła 6 maja 1945 r. – wspomina Jerzy Michnol.   
 
Wyjątkowi goście
 
Wśród gości przedsięwzięcia zorganizowanego w ramach projektu „Patriotyzm jutra” był także Jerzy Klistała – badacz tematyki dotyczącej martyrologii mieszkańców powiatu rybnickiego i wodzisławskiego w nazistowskich obozach zagłady. Na temat tragicznego marszu mówiła także Teresa Wontor–Cichy, adiunkt Działu Naukowego Muzeum Państwowego w Oświęcimiu.
 
Dzień później, 21 stycznia, pamięć ofiar uczcili także samorządowcy ze starostą i prezydentem Wodzisławia na czele.
 
(raj)