Na tej współpracy mogą tylko zyskać
„Partnerzy w nauce” to wyjątkowy projekt realizowany przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. Korzystają z niego także uczniowie powiatu wodzisławskiego.
Poznawanie metod badawczych, rozwijanie talentów i zainteresowań, a także przyjrzenie się z bliska zajęciom na wyższej uczelni, to tylko niektóre korzyści które odnoszą uczniowie współpracujący z Uniwersytetem Śląskim. Projekt „Partnerzy w nauce” skierowany jest głównie do uczniów klas pierwszych i realizowany będzie przez trzy lata.
Lista rezerwowa jest długa
Zajęcia dofinansowane przez Unię Europejską ruszyły we wrześniu m.in. w II LO im. Józefa Tischnera w Wodzisławiu. Podczas dodatkowych lekcji chętni uczą się matematyki, fizyki i biologii. Podzielono ich na trzy grupy. Pierwszą tworzą uczniowie wyjątkowo uzdolnieni, drugą przeciętni, natomiast trzecią osoby mające problemy w nauce. Łącznie 38 uczniów. Zainteresowanie jest znacznie większe. Na liście rezerwowej oczekuje około 60 uczniów.
Naprawdę warto
Oprócz zajęć w terenie odbywają się festiwale nauki (na zakończenie każdego semestru), obozy naukowe i wykłady organizowane na Uniwersytecie Śląskim. Uczniowie poznają głównie metody badawcze, które umożliwiają im samodzielne wykonywanie badań. Na zajęciach z biologii badają na przykład promieniowanie radonu i monitorują jakość gleby. – Nie mam wątpliwości, że projekt ten jest dla mnie szansą na rozwój. Mówię to nie tylko z obowiązku i dlatego, że tak wypada, ale rzeczywiście zajęcia są bardzo interesujące – przekonuje Szymon Morgała, uczeń II LO w Wodzisławiu. Anna Białek, dyrektor II LO dodaje, że dzięki dodatkowym zajęciom realizowanym na wysokim poziomie uczniowie mogą świadomie wybrać kierunek studiów.
Projekt Partnerzy w nauce realizuje także Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rydułtowach.
(raj)