Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (474) Data wydania: 08.12.09

Kładka w Olzie na pewno nie w przyszłym roku

Budowa kładki, łączącej Olzę z sąsiednim Kopytovem w Czechach odwlecze się w czasie.
Inwestycja miała ruszyć w przyszłym roku, ale już wiadomo, że tak nie będzie. A wszystko przez problemy własnościowe po czeskiej stronie. Jak wyjaśnia wójt Gorzyc, Czesi nie dysponują prawem własności wszystkich gruntów, potrzebnych pod budowę kładki po czeskiej stronie granicy. – Dostaliśmy od naszych czeskich partnerów informację, że na razie muszą wstrzymać realizację tej inwestycji. Dlatego również i my nie możemy rozpoczynać tej inwestycji w przyszłym roku – mówi Piotr Oślizło, wójt Gorzyc, ale jednocześnie zaznacza, że prace jednak będą musiały ruszyć w ciągu trzech lat, bo później projekt inwestycji starci swoją ważność.
 
Dobra wiadomość dla… budżetu
 
Opóźnieniami w budowie wójt specjalnie się nie martwi. W obliczu napiętego przyszłorocznego budżetu, decyzja o przesunięciu inwestycji na późniejszy czas to wręcz dobra nowina. Koszt realizacji projektu wynosi bowiem aż 1 mln euro. – Co prawda realizujemy to ze środków unijnych, przy wkładzie własnym na poziomie 5 procent, ale najpierw musielibyśmy całą kwotę wydać z własnego budżetu a dopiero potem czekać na zwrot dofinansowania. Przez pewien czas ta spora kwota byłaby więc zamrożona – mówi wójt.
 
Kładka już tu kiedyś była
 
Budowa kładki nawiązuje do przedwojennych czasów. Jeszcze w czasie II wojny światowej Olza i Kopytów były połączone za pomocą małego mostu, po którym odbywał się ruch pieszy i rowerowy, ale w połowie wojny most został rozebrany przez Niemców.  Współczesna kładka to powrót do tamtych czasów. Służyć będzie tylko pieszym i rowerzystom. Obecnie sąsiadujące ze sobą miejscowości są od siebie odcięte graniczną rzeką i nie utrzymują ze sobą zbyt ożywionych kontaktów. W Olzie mają jednak nadzieję, że kładka to zmieni.
 
(art)