Gminy wygrały w sądzie
Wielki sukces naszych gmin przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Samorządy wygrały batalię o zaległą opłatę eksploatacyjną z kopalni 1 Maja.
Wodzisław ma odzyskać 722 tys. zł, Marklowice – 900 tys. a Mszana najwięcej, bo aż 1 mln 700 tys. zł!
W batalii o zaległą opłatę eksploatacyjną z kopalni 1 Maja (połączona z kopalnią Marcel w 1995 roku, a zamknięta w 2001 roku) Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że została ona nieprawnie umorzona i że zobowiązania sprzed 1 stycznia 2000 roku jak najbardziej się naszym gminom należą.
– Jeśli Skarb Państwa odwoła się od tego wyroku, wówczas pójdziemy z tym do Strasburga! – zapowiada Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic, a zarazem szef Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, który zainicjował sądową walkę i wygrał ją na korzyść także Wodzisławia i Mszany. – Liczą się wszystkie samorządy, nie chodzi tylko o Marklowice – cieszył się z wygranej wójt Chrószcz. – Skończyły się czasy, kiedy wszystkie pieniądze wrzucane były do jednego worka i walczę o to, żeby takie myślenie ukrócić. Teraz samorządy muszą dbać o swoje wypływy, bo mają do wykonania określone zadania i to jest moją dewizą – uważa wójt.
Sprawę zaległej opłaty prowadziła kancelaria Rymar i Wspólnicy z Warszawy, a w decydującej, ostatniej rozprawie gminy reprezentował znany adwokat, Marek Markiewicz. „Skoro opłaty eksploatacyjne były ustalane decyzjami administracyjnymi, to nie było możliwe ich podzielenie na skutek jednostronnego oświadczenia RSW czy też nawet ministra, jeśli to nie pociągało zmiany decyzji (…) Sąd Apelacyjny w Warszawie stwierdził, że należności z tytułu opłat nie można rozdzielić na te dotyczące ruchu Marcel i ruchu 1 Maja” – czytamy w piśmie procesowym warszawskiej kancelarii.
(izis)