Zbawienny dziki bez
O tej porze roku każdy z nas szuka antidotum na przeziębienia. Warto sięgnąć po lecznicze rośliny, które mamy w zasięgu ręki.
Dzisiejszy tryb życia sprawia, że kiedy dopada nas przeziębienie, kupujemy silne środki chemiczne, które natychmiast przynoszą efekt. Często sugerujemy się reklamą. – Szkoda jednak, że nie zawsze spoglądamy na ulotki tych preparatów, a szczególnie na skutki uboczne, które nieraz bywają dotkliwe – mówi Gabriela Kowalska prowadząca wodzisławski sklep Zioło–Lek. – W czasach, kiedy wszędzie dokoła pełno jest chemii, warto sięgnąć po preparaty naturalne, przyjazne i łagodne dla organizmu, a równie skuteczne – dodaje Gabriela Kowalska.
Nie taki pospolity podbiał
O ziołolecznictwie, o leczniczych roślinach mówi się dużo, ale z pewnością warto po raz kolejny sobie uświadomić, że bardzo dobre i sprawdzone lekarstwa mamy niemal w zasięgu ręki. Są to m.in. czosnek, dziki bez, a nawet skromny podbiał, który pierwszy zakwita na wiosnę. Ten niepozorny, pospolity kwiatek kryje w sobie naprawdę wspaniałe właściwości. Liście podbiału, dzięki obecności dużej ilości śluzu, działają powlekająco, zmniejszają podrażnienia, łagodzą stany zapalne i ułatwiają odkrztuszanie, przede wszystkim u małych dzieci, gdy flegma zalega w oskrzelach i gardle. Z kolei kwiaty mają właściwości przeciwbakteryjne i łagodnie przeciwskurczowe, działają ściągająco i przeciwzapalnie. A jeśli użyjemy podbiału w mieszance z rumiankiem, szałwią, prawoślazem czy też anyżem, uzyskamy bardzo skuteczny naturalny środek, którym warto się wzmocnić, kiedy dopada nas przeziębienie.
Czarne kulki i perełki
Przy przeziębieniu z pomocą przyjdzie nam także owoc czarnego bzu. Ten również pospolity krzew wraca obecnie do łask, tym bardziej, że sok z czarnych kulek działa nie tylko napotnie i przeciwgorączkowo, ale także oczyszczająco i odtruwająco. Owoce (nie należy ich spożywać na surowo!) mają także działanie przeciwbólowe. Zaś królem wszystkich roślin leczniczych jest bezcenny czosnek. – Wiele osób go unika ze względu na przykry zapach, są jednak obecnie dostępne preparaty czosnkowe, bezwonne, jak chociażby „Perełki czosnkowe” – mówi Gabriela Kowalska. „Perełki”, podobnie jak sam czosnek, skutecznie walczą z bakteriami, wirusami, zawarte w czosnku saponiny zmniejszają gęstość wydzieliny śluzowej w płucach i oskrzelach i ułatwiają jej wydalanie. Spośród ziołowych preparatów warto polecić m.in. syrop ziołowo-witaminowy Immunobon na bazie jeżówki oraz herbatkę „Odporność”.
Iza Salamon