Promują francuski, zbierają nagrody
Nowoczesny sprzęt usprawniający prowadzenie lekcji trafił do szkóły w Wodzisławiu i Radlinie. To nagroda za propagowanie języka francuskiego.
E–Bean to niewielki przedmiot „zmieniający” zwykłą białą tablicę szkolną w interaktywną. Wystarczy podłączyć go do komputera. Urządzenia tego typu trafiły do 100 szkół w całej Polsce, w tym 17 do placówek w województwie śląskim. E–Bean odebrało m.in. Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu i Gimnazjum Sportowe w Radlinie. To nagroda za promocję języka francuskiego, przyznawana przez ambasadora Francji. Rozdanie nagród odbyło się w piątek 2 października w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.
Kto stoi za nagrodą?
Promocja języka francuskiego polegała w tym przypadku na przeprowadzeniu przez nauczyciela co najmniej 10 lekcji pokazowych. W Radlinie zajęła się tym Barbara Gembala, natomiast w Wodzisławiu Mirela Pogoda. – Chodziło mi głównie o to, by uczniowie szóstych klas oswajali się z tym językiem. Zależało mi, aby w dalszej nauce wybierali właśnie język francuski – mówi Mirela Pogoda. Nauczycielka wodzisławskiej „Jedynki” dodaje, że realizując przedsięwzięcie mogła liczyć na pomoc innych nauczycieli na czele z dyrektorką szkoły Danutą Paszylką. Do Katowic po odbiór nowoczesnego urządzenia zabrała dwie uzdolnione uczennice: Martynę Wawrzyńczyk i Anię Winkler.
Nie dostała zaproszenia
Barbara Gembala, nauczycielka języka francuskiego, również propagatorka kultury kraju nad Loarą podkreśla, że placówka, w której prowadzi zajęcia, ma na swoim koncie wiele osiągnięć.
– Co roku otwieramy klasę językową z rozszerzonym francuskim. W ubiegłym roku szkolnym nasza uczennica była finalistką III Ogólnopolskiego Konkursu Poezji i Prozy Frankofońskiej w Warszawie. Mamy laureatów i finalistów m.in. Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Francuskiego. Do tego zostaliśmy docenieni za to, co robimy w szkole. Jesteśmy w projekcie „Klasy frankofońskie na Śląsku”, zapoznajemy uczniów z kulturą francuską, m.in. uczestniczymy w wieczorach kolęd francuskich, zapoznajemy uczniów z pracą Alliance Francaise w Rybniku, uczniowie biorą udział w dniach frankofonii – wylicza Barbara Gembala.
Nauczycielka, choć najbardziej zasłużona, nie uczestniczyła w gali w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Nie dostała zaproszenia. Urzędnicy zaprosili dyrektor Beatę Klimę i uczniów. Pojechały Sandra Mikuła i Adrianna Walach, uczennice klasy trzeciej.
(tora, raj)