Wszystko w jednym systemie
Inżynier projektu wyłoniony w przetargu zajmie się koordynacją działań związanych z wprowadzeniem SIP-u. Miałby być łącznikiem pomiędzy firmą realizującą zadanie a miastem. Umowa obowiązywać będzie do końca lipca 2011 r. Wówczas ma się zakończyć przygotowanie systemu i jego wdrażanie.
W Systemie Informacji Przestrzennej zawarte są informacje o terenie, zagospodarowaniu przestrzennym, ochronie środowiska, gospodarce wodnej, rolnictwie, drogach i innych ważnych obiektach, takich jak: urzędy, zakłady opieki zdrowotnej, apteki, placówki edukacji, zabytki itp. Znajdują się w nim również ważne informacje z punktu widzenia zarządzania kryzysowego (szpitale, niebezpieczne rurociągi, linie energetyczne, zbiorniki wodne itp.).
Podstawą SIP jest kataster, czyli zbiór informacji o nieruchomościach, ich właścicielach, przeznaczeniu w planach zagospodarowania przestrzennego, a co za tym idzie, o wartości. Tworzenie SIP to właściwie jego ciągła rozbudowa i modernizacja, to bieżąca aktualizacja oprogramowania i danych. Planowany koszt wdrożenia projektu wynosi 4 mln 700 tys. zł, z czego 4 mln zapłaci Unia Europejska.
(red.)