Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (498) Data wydania: 18.08.09

Sami szykujemy sobie katastrofę

Nie pomagają mandaty i zaostrzony regulamin utrzymania porządku w mieście. – Rośnie liczba dzikich wysypisk – alarmuje Janusz Lipiński, komendant wodzisławskiej straży miejskiej.

Stare tapczany, opony, szyby samochodowe, fotele, muszle klozetowe, odpady po robotach remontowo – budowlanych – wszystko to można znaleźć w lasach, na łąkach, polnych drogach czy w przydrożnych rowach na terenie miasta.

– Odnawiają się nie tylko te już istniejące. Pojawia się coraz więcej nowych. Jakby tego było mało, często są to odpady niebezpieczne – mówi komendant.

Jeśli strażnikom miejskim uda się odnaleźć właściciela porzuconych odpadów, jedyne co mogą zrobić to ukarać go mandatem, który wynosi zaledwie 100 zł. Wielokrotnie słyszeli już, że to i tak bardziej opłacalne niż legalny wywóz odpadów.

– W Kokoszycach był przypadek, że jeden z mieszkańców zakopywał śmieci na swoim podwórku. Wyobraźnia ludzka nie zna granic – dodaje komendant.

Zmyślają na poczekaniu

Przyłapani na pozbywaniu się śmieci czy ścieków potrafią na poczekaniu wymyślać wręcz niestworzone historie tłumacząc się przed funkcjonariuszami straży miejskiej. Na pytanie o kwity za wywóz nieczystości płynnych czy stałych twierdzą np. że akurat przebywali w innym miejscu, takiej ilości śmieci nie produkują. – Kiedyś właściciel domu jednorodzinnego próbował nas przekonać, że wszystkie potrzeby fizjologiczne załatwia w zakładzie pracy, tam też bierze prysznic, a stołuje się na mieście. Co innego wykazywał jego licznik wody – opowiada komendant.

Potrzeba odważnych posunięć

Niestety w dyscyplinowaniu mieszkańców nie pomaga także zaostrzony regulamin utrzymania porządku, w którym jasno jest określona częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości. Komendant uważa, że byłoby prościej, gdyby opłata została uwzględniona w podatku od nieruchomości. Podobne rozwiązanie wprowadziła nawet Pszczyna. Tyle tylko, że taka decyzja leży w gestii rady miejskiej, a ta zwłaszcza w roku wyborczym, który się zbliża, na pewno nie podejmie tej budzącej wiele emocji decyzji.

(j.sp)