Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (497) Data wydania: 11.08.09

Gdzie są właściciele?

Lubomia przymierza się do budowy wodociągu i kanalizacji, które połączą ją z Raciborzem. Okazuje się, że nie wszystkie grunty po których mają przebiegać rury mają uregulowany status prawny, co może opóźnić realizację tych inwestycji.
Za około rok i  Lubomia ma zostać połączona wodociągiem z Raciborzem. Woda dostarczana z tamtejszego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji popłynie w domach mieszkańców gminy. Tymczasem urzędnicy nie kryją obaw, że może być spory problem z dochowaniem terminu ukończenia budowy rury.  Do końca października inwestor zastępczy, który zajmuje się inwestycją na zlecenie Urzędu Gminy ma mieć gotowe pozwolenie na budowę. – Niestety są problemy z dotarciem do właścicieli gruntów, po których przebiegać będzie nitka wodociągu – wyjaśnia Leszek Bizoń, sekretarz gminy.  – Wiele gruntów leży odłogiem. Nie są uregulowane prawa spadkowe, trudno więc ustalić kto jest ich właścicielem – tłumaczy Bizoń.
 
Jeszcze większe niebezpieczeństwo wisi nad kanalizacją. Gmina planuje jej budowę wespół z Raciborzem i kilkoma innymi gminami powiatu raciborskiego. By jednak podołać tak drogiej inwestycji, konieczne jest zapewnienie sobie zewnętrznego źródła finansowania. Dlatego gminy chcą wspólnie postarać się o dofinansowanie w wysokości 75 procent całości kosztów budowy sieci. By jednak otrzymać środki z unijnego funduszu (już wiadomo, że  nie będą one tak wysokie), wszystkie formalności związane z budową, dokumentacje techniczne i zezwolenia muszą być gotowe do lutego przyszłego roku. Wtedy po raz ostatni będą zbierane wnioski do wspomnianego Funduszu Spójności. Nie wiadomo czy Lubomia zdąży ze swoją dokumentacją na czas, bo 1,5 km rur kanalizacji musi zostać ułożonych w jednym wykopie wspólnie ze wspomnianym wodociągiem. – Ten odcinek kolektora chcemy zakwalifikować jako wkład własny do Funduszu Spójności – mówi Leszek Bizoń. I tu pojawia się problem bo na tym odcinku 1,5 km również nie można znaleźć właścicieli niektórych gruntów. A to oznacza problemy z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji, którą trzeba załączyć do wniosku unijnego. W gminie nie dopuszczają jednak myśli, że na czas nie uda się pozałatwiać niezbędnych formalności.
 
(art)