Zawieszenie prawa do emerytury pomostowej
Prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu lub wysokość emerytury pomostowej ulega zmniejszeniu z powodu osiągania przychodów z tytułu prowadzenia działalności objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego. W tym zakresie stosuje się odpowiednio zasady przewidziane dla emerytur i rent.
Prawo do emerytury pomostowej ulega natomiast zawieszeniu - bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu - w razie podjęcia przez osobę, mającą ustalone prawo do tej emerytury, pracy w szczególnych warunkach, lub o szczególnym charakterze, wymienionej w nowym wykazie prac. Prawo do emerytury pomostowej ulega również zawieszeniu na wniosek emeryta zgłoszony w trybie art. 103 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
W razie zbiegu prawa do emerytury pomostowej z prawem do renty, uposażenia w stanie spoczynku, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub innego świadczenia o charakterze emerytalnym lub rentowym, ustalonym na podstawie odrębnych ustaw, przysługuje tylko jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez uprawnionego.
Oznacza to, iż w przypadku gdy uprawniony ma ustalone równocześnie prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem lub chorobą zawodową może pobierać tylko jedno świadczenie - wyższe lub wybrane. Analogiczna zasada występuje w przypadku, gdy uprawniony ma równocześnie ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy pozostającej w związku ze służbą wojskową.