Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (496) Data wydania: 04.08.09

Za utratę przywilejów - pomostówki

Nie wszyscy mogą pracować aż do uzyskania tzw. ustawowego wieku emerytalnego. Przypomnijmy, że dla kobiet wynosi on 60 lat, a dla mężczyzn 65. Są po prostu zawody, które sprawiają, że jest to fizycznie niemożliwe. Od stycznia 2009 roku ponad 250 tys. osób uprawnionych jest do ubiegania się o emerytury pomostowe.
Z końcem 2008 roku lista zawodów uprzywilejowanych znacznie się skurczyła, jednak rząd w zamian za utratę przywilejów wprowadził tzw. emeryturę pomostową.
 
Komu przysługuje emerytura pomostowa?
 
Prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
– urodził się po 31 grudnia1948 r.,
– ma okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,
– osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiety, 60 lat dla mężczyzny,
– ma okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
 
Dodatkowe wymagania
 
O emeryturę pomostową może się ubiegać osoba, która przed 1 stycznia1999 r. wykonywała prace:
a) w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze stale i w pełnym wymiarze czasu pracy,
b) w szczególnych warunkach wymienione w załączniku nr 1 do ustawy o emeryturach pomostowych lub o szczególnym charakterze, wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych,
– po 31 grudnia 2008 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach, wymienione w załączniku nr 1 do ustawy o emeryturach pomostowych lub prace o  szczególnym charakterze wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych
– nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.
 
Od reguły są wyjątki
 
Pomostówki przysługują  również osobie urodzonej po 31 grudnia 1948 r., która:
– po 31 grudnia 2008 r. nie wykonywała pracy w szczególnych warunkach wymienionej w załączniku nr 1 do ustawy o emeryturach pomostowych lub też nie wykonywała pracy o szczególnym charakterze wymienionej w załączniku nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych oraz
– miała na dzień 1 stycznia 2009 r. wymagany do emerytury pomostowej okres pracy w szczególnych warunkach wymienionej w załączniku nr 1 do ustawy lub pracy o szczególnym charakterze wymienionej w załączniku nr 2 do ustawy (po wyłączeniu okresów nie wykonywania pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, np. „L4”),
– spełniała na dzień wejścia w życie ustawy lub w terminie późniejszym warunek posiadania odpowiednio co najmniej 20– lub 25–letniego okresu składkowego i nieskładkowego,
– osiągnęła na dzień wejścia w życie ustawy lub osiągnie w terminie późniejszym wiek uprawniający do emerytury pomostowej określony w art. 4–11 ustawy o emeryturach pomostowych z 19 grudnia 2008 r. (Dz.U.z 2008 r. Nr 237, poz.1656).
– Należy również wskazać, że niektóre grupy zawodowe wykonujące pracę w szczególnych warunkach mogą skorzystać z bardziej preferencyjnych warunków przejścia na emeryturę, ale muszą przedstawić dodatkowo orzeczenie o niezdolności do wykonywania pracy na danym stanowisku wydane przez lekarza medycyny pracy. Regulują to przepisy art.5,7,9 ustawy o emeryturach pomostowych – tłumaczy Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Rybniku.
Od kiedy można przyznać prawo do emerytury pomostowej?
Prawo do emerytury pomostowej dla osoby, która pozostaje w stosunku pracy, przysługuje od następnego dnia po rozwiązaniu stosunku pracy, w przypadku pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego prawo do emerytury pomostowej przysługuje z dniem zaprzestania pobierania tego zasiłku lub świadczenia. Pomostówka przysługuje do dnia poprzedzającego dzień osiągnięcia 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę.
 
Jak obliczą?
 
Emerytura pomostowa stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury, przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat, ustalone według obowiązujących w dniu zgłoszenia wniosku o przyznanie emerytury pomostowej tablic średniego trwania życia. Podstawę obliczenia stanowi suma zwaloryzowanych składek, zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego.Jeżeli pracownik jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury, składki na ubezpieczenie emerytalne, zaewidencjonowane na jego koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, zwiększa się przez pomnożenie wskaźnikiem korygującym 19,52/12,22, stanowiącym stosunek pełnej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne do wysokości zaewidencjonowanej na koncie ubezpieczonego. W tym roku w Wydziale Kapitału Początkowego oraz Emerytur i Rent z Systemu Zreformowanego w okresie od 1 stycznia  do 29 lipca odnotowano 40 wniosków o emerytury pomostowe.
 
PRZYKŁAD:
Jan W. po ukończeniu w lutym tego roku 60 lat wystąpił o przyznanie emerytury pomostowej. Nie przystąpił do OFE. Wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne z uwzględnieniem ich waloryzacji, zaewidencjonowanych na jego koncie w ZUS do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, wyniosła 205 450 zł, a kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego – 65 500 zł. Emerytura pomostowa będzie zatem wynosiła:
E = (205 450 + 65 500)/ 245,3 = 1104,57 zł