Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (492) Data wydania: 07.07.09

Wojna o podatek trwa

– Górnictwo straszy gminy, że jak będą się domagać podatku od wyrobisk, to spółki węglowe pójdą z torbami. Jest to mocno naciągane – uważa Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic. 
– Górnictwo swoje, a my swoje – mówi o podatku od wyrobisk Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic a zarazem przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce. Niedawno wziął on udział w konferencji stowarzyszenia z udziałem samorządów, przedstawicieli spółek węglowych oraz Wyższego Urzędu Górniczego, a także w spotkaniu zorganizowanym przez Kompanię Węglową. Wszędzie jak bumerang powracał temat podatku od podziemnych wyrobisk.
 
Wojna psychologiczna
 
Nie ustaje bowiem spór o to, czy ten podatek należy się gminom, czy nie. Obecnie po raz kolejny zapytanie o wykładnię prawa wpłynęło do Trybunału Konstytucyjnego. Po KGHM Polska Miedź z podobnym zapytaniem wystąpił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, do którego odwołała się Jastrzębska Spółka Węglowa.

– Stanowisko WSA w Gliwicach jest dość zabawne. Dziwne jest to, że gliwicki sąd nie bacząc na poprzednie wyroki pierwszej instancji, przy zmianie składu sędziowskiego, kwestionuje przepisy i zwraca się o wykładnię do TK – komentuje ostatnie wydarzenie wójt Chrószcz. Jak mówi, pomiędzy gminami a spółkami węglowymi trwa wojna psychologiczna, w której używa się argumentów typu: jeśli gminy będą się domagać wspomnianego podatku, kopalnie zbankrutują. – Od pięciu lat spółki nie płacą tego podatku i przez ten czas narosły odsetki w wysokości 100 mln zł. Jednak po odliczeniu górnictwa niewęglowego pozostaje połowa z tej kwoty. Zadałem więc na spotkaniu pytanie, czy to jest ta kwota, która ma doprowadzić do ruiny spółki węglowe? Jest to przecież zaledwie 50 groszy od tony węgla – argumentuje wójt Chrószcz.
 
Jak pobierać to od wszystkich
 
Zdaniem wójta, w obecnej sytuacji samorządy nie mogą spać spokojnie, ponieważ spoczywa na nich ustanowiony przez prawo obowiązek egzekwowania należności podatkowych. – Skoro pobieramy podatek od własnych firm komunalnych to dlaczego kopalnie mają go nie płacić? Nie ma znaczenia, czy instalacje są pod ziemią czy na ziemi – dodaje wójt Chrószcz.
Wykładnia Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie ma być znana w sierpniu.
 
(izis)