Jak strażacy sięgnęli po unijne komputery
Pięć komputerów, drukarka, rzutnik, laptop – nie każda remiza OSP może się pochwalić takim wyposażeniem. W powiecie wodzisławskim są tylko dwie jednostki, Mszana i Czyżowice, w których istnieją tak zwane Internetowe Centra Edukacyjno – Oświatowe. – Można tutaj ukończyć z certyfikatem wybrany kurs przez Internet, można nauczyć się podstaw obsługi komputera, można też skorzystać z Internetu – zaprasza Brygida Brudny, która od 24 marca opiekuje się pracownią komputerową w remizie.
Za pieniądze Unii
Centrum powstało w ramach projektu „Internetowe Centra Edukacyjno - Oświatowe na wsi”. Unijny projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Zakłada minimum 5-letni okres funkcjonowania placówki, przy czym zapewnia finansowanie tylko od 1 stycznia do 30 września 2008 roku. Obecnie mszańska OSP pozyskała kolejne środki na utrzymanie Centrum w ramach projektu Centrum Kształcenia i Internetowe Centrum Edukacyjno-Oświatowe, który trwa od 24 marca do końca maja.
Turystyka czy informatyka?
Od kilku miesięcy mszańscy strażacy dysponują też dodatkowym pomieszczeniem, które przekazała im gmina. Kiedyś mieścił się tutaj sklep, dzisiaj pomieszczenie pachnie nowością. – Dostaliśmy z gminy środki na materiały i własnymi siłami wszystko zrobiliśmy – wspomina prezes Bura. – Nie zrobiliśmy tego dla zdjęć, oklasków, czy po to, żeby nam ktoś zazdrościł, ale dla innych, żeby ktoś coś z tego miał – mówi Adam Brudny, mszański radny a zarazem członek OSP. Dzisiaj odnowione pomieszczenie po starym sklepie wyposażone jest w ekran i rzutnik. Mogą się tutaj odbywać zebrania, szkolenia. – Myślę o nowym projekcie. Może będą to kursy informatyki albo turystyki zakończone certyfikatem – zastanawia się prezes Brudny.
Internetowe Centrum Edukacyjno – Oświatowe w OSP Mszana czynne jest codziennie, w godzinach od 17.00 do 20.00, a w sobotę od 14.00 do 20.00. Mogą z niego korzystać wszyscy mieszkańcy gminy.
Iza Salamon