Kiedy zwrot pieniędzy?
Nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego.
Zwrot nadpłaty następuje:na wskazany rachunek bankowy podatnika, obowiązanego do posiadania rachunku bankowego, w gotówce, jeżeli podatnik nie jest obowiązany do posiadania rachunku bankowego, chyba że zażąda zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy.
Nadpłata w gotówce może zostać zwrócona w kasie w urzędzie lub przekazem pocztowym jednak wówczas wysokość będzie pomniejszona o koszty zwrotu nadpłaty (wysokość kosztów wynosi 1% kwoty nadpłaty + 4,70 zł).
Podatnicy, którzy posiadają rachunek bankowy i chcą otrzymać zwrot nadpłaty podatku na ten rachunek, muszą złożyć formularz NIP–3 lub NIP–1 i podać aktualny numer rachunku bankowego. Podanie adresu do korespondencji nie będzie skutkować zwrotem na ten właśnie adres, jeżeli podatnik nie dopełnił obowiązku złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego na odpowiednim formularzu NIP.
Nadpłata nie przekraczająca wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym tj. 8,80 zł w przypadku braku zaległości podatkowych lub bieżących zobowiązań podatkowych zaliczana jest z urzędu na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wystąpi o jej zwrot z kasy.(red.)