Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: nr 26 (438) Data wydania: 24.06.08

Przeprosił za „Gott mit uns”

Ginter Krakowczyk postanowił odbudować jeden z pomników, znajdujących się na miejscowym cmentarzu parafialnym. Sprawa wywołała niemałe kontrowersje.

Ginter Krakowczyk, mieszkaniec tego sołectwa, postanowił odbudować jeden z pomników, znajdujących się na miejscowym cmentarzu parafialnym. Na uroczystość jego odsłonięcia zaprosił miejscowego proboszcza, władze gminy i miejscowych uczniów. Z wielkiej uroczystości nic jednak nie wyszło bo zaproszonym pomysł się nie spodobał.

Wójt się wycofał

Napis umieszczony przez mieszkańca na nowym pomniku dla wielu mieszkańców Syryni jest niezrozumiały a same kulisy powstania pomnika zniesmaczyły zainteresowanych. Gmina, którą miała reprezentować zastępca wójta Maria Fibic wycofała się z uroczystości. – Nie będziemy firmować kontrowersyjnych pomysłów tego pana – stwierdziła pani wójt. O co chodzi? Pani wójt nie podoba się napis na pomniku. Według niej zupełnie niezrozumiały. Wielu mieszkańców Syryni podziela jej zdanie i nie kryje zdziwienia całą sprawą. – Na co komu taki pomnik – pytają. Niechętnie jednak sprawę komentują.

Proboszcz napisu nie rozumie 

Ginter Krakowczyk poświęcił pomnik niemieckim żołnierzom, którzy zginęli w Syryni w czasie II Wojny Światowej. Przynajmniej tak twierdzi sam zainteresowany. – Wiadomo, że z napisem „Gott mit uns” (co znaczy „Bóg z nami”) do walki szli żołnierze niemieccy. Walcząc wyrządzali wiele zła – wyjaśnia Ginter Krakowczyk. Dlatego w ich imieniu niejako prosi o wybaczenie. Intencji pomysłodawcy nie rozumie nawet miejscowy proboszcz, który od sprawy całkowicie się odcina.  – Nie wiem co oznacza ten napis. Proszę pytać pana Krakowczyka. W każdym razie kiedy go zobaczyłem to się we mnie zagotowało – mówi ks. Piotr Kachel. Dodaje, że nie ma nic przeciwko niemieckim żołnierzom. – Wśród nich również byli dobrzy ludzie – mówi. Natomiast nie podoba mu się forma napisu, zupełnie według księdza niejednoznaczna i do tego nie stylistycznie ułożona.

Samowolka

Pomnik powstał na cmentarzu parafialnym. Ksiądz proboszcz, administrator cmentarza o planach mieszkańca Syryni nie wiedział nic.  – Zostałem postawiony przed faktem dokonanym. Nikt nie spytał mnie o pozwolenie na budowę na cmentarzu jakiegokolwiek pomnika – wyjaśnia duchowny. Dodaje, że o wszystkim dowiedział się kiedy Ginter Krakowczyk przyszedł zaprosić go na wspomnianą uroczystość odsłonięcia pomnika. – Zapytałem kto udzielił mu pozwolenia. Instrukcja jasno mówi, że administratorem cmentarza jest proboszcz i z nim należy uzgadniać min budowę pomników – mówi ks. Kachel. Sam zainteresowany nie potrafi wyjaśniać dlaczego dopuścił się samowoli budowlanej. – Przykro mi, że tak to wyszło – mówi tylko Ginter Krakowczyk .
Młodzi wiedzieli co robią
Mieszkańców Syryni bulwersuje inny wątek tej sprawy. Pieniądze na budowę pomnika przeznaczyli młodzieńcy z tzw. Procesji Pacholczej. Członkowie tej liczącej sobie 336 lat organizacji opiekują się min. miejscowymi obiektami kultu sakralnego – krzyżami i kapliczkami. Proboszcz parafii podobnie jak nauczyciele z miejscowej szkoły uważa, że zapał młodych uczestników Procesji Pacholczej został przez Krakowczyka wykorzystany.
– Widzieliśmy jak pomnik ma wyglądać i jaki będzie na nim napis. Świadomie braliśmy w tym udział – mówi jeden z młodzieńców.

Artur Marcisz