Pierwsze koty za płoty
Choć w dalszym ciągu Rada Młodzieży stanowi grupę nieformalną (wybory do tego grona odbędą się we wrześniu) skutecznie ubiega się o fundusze zewnętrzne. Jest to możliwe dzięki Urzędowi Miasta, który udostępnia m.in. swoje konto bankowe.
Pierwszym poważnym osiągnięciem uczniów jest pozyskanie 22 tys. zł z Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. O środki finansowe ubiegały się 32 organizacje, jednak granty przyznano tylko 12. Wodzisławianie przeznaczą pieniądze na program „Trzy razy T – tradycja, taniec, tolerancja”. Będzie on realizowany wspólnie z jedenastoma uczniami Narodowej Szkoły Baletowej w Wilnie, którzy przyjadą do Wodzisławia 4 sierpnia. W Polsce spędzą tydzień. Pięć dni wspólnie z gospodarzami spędzą w Wiśle. Tam odbędą się m.in. warsztaty taneczne, międzykulturowe i kulinarne. Poza tym każda z grup przygotuje film. Finałem wizyty Litwinów będzie happening zorganizowany na wodzisławskim Rynku.
– Poprzez realizację tego projektu młodzież ma szansę bardzo dobrze się poznać. Nie będzie rewizyty, więc musimy ten czas bardzo dobrze wykorzystać. Chcemy przede wszystkim rozmawiać o tolerancji, tradycji i tańcu, stąd tytuł naszego projektu – mówi Mirela Hodyko, koordynatorka przedsięwzięcia.
Rafał Jabłoński