Nie daj się oszukać
Coraz częściej do Dariusza Kalemby, Powiatowego Rzecznika Konsumentów zgłaszają się ludzie podpisujący umowę o pożyczkę z przedsiębiorstwem Forminx Finance z Warszawy. Wszystko odbywa się za pośrednictwem firmy handlowej Ekspert z Rybnika. Warunkami uzyskania pożyczki są m.in. wpłacenie tzw. opłaty przygotowawczej w wysokości 4% wartości pożyczki oraz wpłacenie „wynagrodzenia” dla firmy pośredniczącej za samo zawarcie umowy pożyczki (nie za jej faktyczne otrzymanie). W rezultacie konsumenci nie otrzymują żadnej pożyczki i tracą wpłacone już pieniądze.
– Konsumenci są wprowadzani w błąd przez pośredników – mówi Dariusz Kalemba. – Te podejrzenia może wykazać jedynie urząd z uprawnieniami kontrolnymi np. prokuratura. Sami konsumenci nie mają zbyt dużych szans na odzyskanie pieniędzy, ponieważ trudne jest udowodnienie faktu zawarcia umowy pod wpływem błędu, co umożliwiałoby doprowadzenie do unieważnienia umowy – dodaje rzecznik.
Warto dodać, że w przypadku umów zawartych po 21 grudnia 2007 r., to przedsiębiorca musi udowodnić, że nie wprowadził konsumenta w błąd. Dzieje się tak jedynie wtedy, gdy postępowanie przedsiębiorcy jest nieuczciwą praktyką rynkową.
Firma Forminx Finance wcześniej działała w systemie argentyńskim, czyli samofinansującym się przez jego uczestników. Czy mamy do czynienia z podobnym czynem, to okaże się z czasem.
Kontakt z poszkodowanymi, którzy chcą ostrzec innych konsumentów, można uzyskać przez rzecznika konsumentów: tel. (32) 453 99 62, e–mail:dariusz.kalemba@powiatwodzislawski.pl.
(red.)