Szukają wyjątkowych sąsiadów
Trzydziestu gimnazjalistów bierze udział w projekcie „Śladami czyżowian”. Jego założeniem jest poznanie najważniejszych postaci tego sołectwa. Informacje o nich publikują w specjalnym albumie oraz na stronie internetowej szkoły. Powstanie także specjalna wystawa. Uczniowie nakręcą ponadto film, w którym przybliżone zostaną sylwetki wybitnych czyżowian.
Gimnazjaliści spotkali się już z kilkoma znanymi osobami. Jedną z nich był senator RP prof. Antoni Motyczka. – To spotkanie było dobrą lekcją wychowania obywatelskiego – przekonuje Stefania Rodak, dyrektorka gimnazjum. Z kolei lekcją lokalnej historii było spotkanie z Danielem Jakubczykiem, historykiem–amatorem, autorem książki „Skarby historii, kultury i sztuki gmin pogranicza Gorzyce i Dolna Lutynia”. Tematem tego spotkania były biografie czyżowian, które autor umieścił w swojej książce.
Dyrektor szkoły widzi w projekcie nie tylko szansę na poznanie historii miejsca, w którym uczniowie mieszkają. – Liczą się też osiągnięte tzw. miękkie efekty. Chodzi głównie o wzrost świadomości obywatelskiej naszych uczniów, przywiązanie ich do „małej ojczyzny”, czy stworzenie poczucia związku z miejscem, w którym się mieszka – mówi Stefania Rodak. Pani dyrektor wie co mówi, ponieważ szkoła brała już udział w podobnych projektach „Ślady przeszłości” i „Czyżowickie sztandary”.
Obecnie uczestnicy projektu zbierają informacje o kapłanach i siostrach zakonnych wywodzących się z Czyżowic. Już wkrótce rozpoczną się też przygotowania do najciekawszej części projektu, czyli nakręcenia filmu o wybitnych mieszkańcach.
Szkoła realizuje projekt dzięki uczestnictwu w programie Stowarzyszenia Rodziców na Rzecz Pomocy Szkołom „Przyjazna szkoła”. Finansowany jest on ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.
Artur Marcisz