Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (413/414) Data wydania: 18.12.07

Pałac wybudował Zawadzki

Ukazała się dziewiąta już broszura z cyklu zabytki powiatu wodzisławskiego. Tym razem poświęcona została pałacowi w Kokoszycach.

 Publikacja została poświęcona zespołowi pałacowo–parkowemu w wodzisławskiej dzielnicy Kokoszyce. Autorem najnowszego wydawnictwa Starostwa Powiatowego, podobnie jak  8 poprzednich, jest Paweł Porwoł, były dyrektor Muzeum w Wodzisławiu, który od lat stara się ocalić od zapomnienia okoliczne zabytki. Zbieranie materiałów do najnowszego wydania było żmudne i przypominało pracę detektywa.

– Nie ma prawie żadnych zachowanych informacji o tym obiekcie. Jedynym i to dość szczątkowym źródłem jest archiwum archidiecezjalne w Katowicach. Musiałem ze strzępków stworzyć jakąś logiczną całość – opowiada Paweł Porwoł.

Przy okazji badań prowadzonych przez pana Pawła okazało się, że pałac wcale nie został wybudowany jak dotąd sądzono w 1783 roku, ale 110 lat później. Omyłkowo bowiem odczytywano rzymską datę umieszczoną na fasadzie budynku. Dopiero po dokładnym przyjrzeniu się zapisowi widać, że nad niektórymi cyframi dodatkowo znalazły się także poziome kreseczki, a wtedy liczą się one już podwójnie. Oznacza to jednocześnie, że pałacu nie postawił Gustaw Baltazar von Czebulka, ale Wilhelm Franz von Zawadzki.

W kokoszyckim pałacu po przekształceniu go w 1928 roku w Dom Rekolekcyjny bywało wielu znamienitych gości, m.in. kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież, Agostino Casaroli, sekretarz stanu państwa watykańskiego w roku 1967. Dziś pałac w Kokoszycach, dzięki gruntownemu remontowi odzyskał dawny blask, a na rekolekcje przyjeżdżają tutaj ludzie z różnych stron Polski. Publikacja Pawła Porwoła jest jak na razie jedyną, która próbuje odtworzyć historię zespołu pałacowo–parkowego. W powiecie wodzisławskim jest jednak jeszcze wiele obiektów wartych upamiętnienia.

– Nawet gdyby broszury były wydawane kilka razy w roku, to pracy jest jeszcze na dobrych kilka lat. Im szybciej powstaną takie opracowania, tym lepiej, bo wiele z naszych zabytków może zniknąć na zawsze nim ktokolwiek się nimi zainteresuje – dodaje Paweł Porwoł.

Za upowszechnianie wiedzy na temat spuścizny kulturalnej ziemi wodzisławskiej Paweł Porwoł otrzymał w tym roku nagrodę od starosty powiatu wodzisławskiego.

(j.sp)