W skrócie - Powiat wodzisławski
Uniwersytet III Wieku
Wyższa Szkoła Humanistyczno - Ekonomiczna Wydział Zamiejscowy w Wodzisławiu Śląskim wspólnie z Urzędem Miasta Wodzisławia planuje na przełomie września i października uruchomić Uniwersytet III Wieku. Studia skierowane są do wszystkich osób bez względu na wiek czy wykształcenie. Orientacyjny koszt uczestnictwa to miesięczna składka członkowska w wysokości 5 zł. W planach jest uruchomienie m.in. koła szachowego, lektoratów językowych, kącika szydełkowania, warsztatów komputerowych oraz czytelni. Przewiduje się także wykłady znanych doktorów i profesorów z następujących dziedzin: medycyna, historia, pedagogika, politologia, teologia. Zainteresowani mogą się zgłaszać pod numerem tel. 032 729 31 32.
Opieka na godzinkę
Plany uruchomienia w Wodzisławiu komercyjnego przedszkola ciągle są aktualne. Przypomnijmy, że pomysł prezydenta Mieczysława Kiecy przewiduje uruchomienie oddziału przedszkolnego przyjmującego dzieci jedynie na kilka godzin dziennie. To propozycja m.in. dla rodziców pracujących dorywczo. W przedszkolu komercyjnym matka mogłaby zostawić dziecko na przykład wybierając się na zakupy. Inicjatywa nie spotkała się z akceptacją Kuratorium, dlatego też prowadzeniem nowej placówki nie może zajmować się miasto ale prywatna firma. Przedszkole komercyjne będzie prawdopodobnie funkcjonować w Przedszkolu Publicznym nr 16.
Zapisy od września
We wrześniu rozpocznie się nabór do wodzisławskiej Rady Młodzieży. Gremium to ma funkcjonować podobnie jak Rada Miejska i zrzeszać uczniów wodzisławskich szkół. Ciągle nie wiadomo, czy w skład Rady wchodzić będą studenci. Projekt powołania do życia młodzieżowej rady nie będzie wymagał przegłosowania sprawy przez członków Rady Miejskiej. Taka konieczność może się pojawić w późniejszym czasie, gdy kompetencje Rady Młodzieży będą się systematycznie zwiększać. Przewiduje się więc w przyszłości zmianę statutu miasta, by na przykład wprowadzić zapis inicjatywy uchwałodawczej młodzieży.
Na rezerwie
W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o inwestycjach, które będą dofinansowane z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach rozwoju subregionu. Na liście podstawowej znalazło się 10 zadań, natomiast na rezerwowej 14, a nie jak napisaliśmy 12. Dwie pozostałe inwestycje to modernizacja ul. Polnej w Rogowie oraz remont ul. Nowej w Czyżowicach. W pierwszym przypadku chodzi o poprawę funkcjonalności przejazdu i bezpieczeństwa, natomiast w drugim o usprawnienie dojazdu do strefy przemysłowej.
Zmieniają strategię
Do października potrwają prace nad zmianą strategii miasta Rydułtowy do 2015 roku. Obecnie co tydzień spotyka się jedenastoosobowy zespół wprowadzający nowe zapisy. Usuwane są także te nieprzystające do dzisiejszej rzeczywistości. Chodzi m.in. o znaczenie kopalni i szpitala. Przyszłość tych zakładów jest ciągle niepewna.