Młodzież o ekologii
O stanie środowiska naturalnego w Radlinie dyskutowano podczas debaty zorganizowanej w Urzędzie Miasta przez Klub Młodego Ekologa. W sesji „Przeszłość i przyszłość drzew w Radlinie” oprócz młodzieży wzięli udział przedstawiciele władz miasta, Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz Koksowni „Radlin”.
Klub Młodego Ekologa działa przy Gimnazjum nr 1 w Radlinie a powstał w ubiegłym roku. Pierwsze spotkanie odbyło się w styczniu 2006 r., a od tego czasu młodzież przeprowadziła wiele działań w ramach akcji „Ekologiczne działania zamiast narzekania”. Młodzież wzięła udział w wielu wycieczkach przyrodniczych – m.in. do Rud Raciborskich, Łężczoka, Nadleśnictwa Rybnik, ale także do radlińskiej Koksowni, przygotowany został folder „Zielony Radlin”, zorganizowano też ekologiczne happeningi. W ramach prezentacji przedstawiającej dotychczasową działalność klubu zapoznano uczestników sesji z wnioskami, jakie nasunęły się młodzieży podczas warsztatów ekologicznych.
Tak więc młodym ekologom nie podoba się, że w Radlinie brakuje kanalizacji a są dzikie wysypiska śmieci, mało jest miejsc rekreacyjnych a Park Leśny na Obszarach jest wykorzystywany w zbyt małym stopniu, zanieczyszczenie powietrza jest wysokie, budynki zaniedbane, za mało jest też koszy na śmieci. Aby to zmienić, należy budować kanalizację, prowadzić edukację proekologiczną społeczeństwa, organizować akcje sprzątania lasu i imprezy ekologiczne. Młodzież postulowała też częstsze sprzątanie ulic oraz sadzenie drzew na terenach poprzemysłowych. O zadrzewianiu hałd dyskutowano również podczas debaty w Urzędzie Miejskim. Młodzi ekolodzy dopytywali się też dlaczego zostały wycięte w ubiegłym roku drzewa przy ul. Wieczorka, Makuszyńskiego i Korfantego. Przedstawiciele ZGK wytłumaczyli, że drzewa chorowały a zamiast wyciętych zaczęto sadzić nowe. Poruszano też problem zanieczyszczania skwerów, parków i chodników przez psy. Na pytania młodzieży odpowiedziano, że podatki od psów są przeznaczane na wyłapywanie i utrzymywanie w schronisku bezdomnych zwierząt. Przewiduje się natomiast instalowanie w mieście koszy na odchody zwierzęce.
Klub Młodego Ekologa realizuje od kilku miesięcy projekt „Drzewo”, którego efektem ma być m.in. stworzenie w Radlinie szlaku dendrologicznego. Przy wybranych drzewach na terenie miasta zostaną umieszczone tabliczki informacyjne – zawierać one będą krótkie informacje o gatunku drzewa. Szlak ma powstać w maju lub czerwcu.
(jak)