Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (378) Data wydania: 17.04.07

Kładką przez granicę

Czy powstanie nowe turystyczne przejście graniczne w naszym regionie?

Mieszkańcy podczas zebrania wiejskiego zgłosili władzom gminy pomysł wykonania kładki nad graniczną rzeką, która umożliwiałaby przejście do Czech. Miałaby ona powstać w miejscu istniejącego przejścia granicznego przez Olzę prowadzącego do Kopytowa na czeskim brzegu rzeki.

Przejście graniczne Olza-Kopytów ma charakter rolniczy, mogą przez nie przejeżdżać ciągnikami  i innymi maszynami właściciele pól po drugiej stronie rzeki. Aby przekroczyć granicę, trzeba przejechać przez bród na Olzie, która jest w tym miejscu płytka. Dzięki zbudowaniu kładki mogłaby tędy przebiegać ścieżka rowerowa z Polski do Czech.

– Uważam, że jest to dobry pomysł – mówi wójt Piotr Oślizło. – Taka międzynarodowa trasa rowerowa przez Olzę skróciłaby drogę miłośnikom turystyki kolarskiej z Polski do przygranicznych miejscowości czeskich. Nie trzeba byłoby jechać przez przejście graniczne w Chałupkach. Na stworzenie takiej ścieżki i kładki należałoby pozyskać środki unijne, bo gmina nie da rady wykonać tego za swoje pieniądze. Mam też obawy, czy uda się taką sprawę szybko załatwić. Utworzenie turystycznego przejścia granicznego w Skrbeńsku w gminie Godów ciągnęło się wiele lat. Jeśli jednak taka była wola mieszkańców wyrażona na zebraniu wiejskim, podejmiemy starania w tym kierunku.

Przypomnijmy, że rzeczywiście starania władz samorządowych Godowa i Petrovic o otwarcie przejścia w Skrbeńsku trwały bardzo długo. Pisma pomiędzy władzami w Pradze i Warszawie krążyły miesiącami, czy nawet latami. Mimo że wszystko było przygotowane przez władze przygranicznych gmin, kolejne terminy obiecywane przez urzędników czeskich i polskich nie były dotrzymywane. Samorządowcy wykonali drogę dojazdową do przejścia po polskiej stronie, budkę dla straży granicznej, ale bardzo długo musieli oczekiwać na decyzję o utworzeniu przejścia. Powstało ono w 2005 r. i ma charakter turystyczny – można je przekraczać pieszo, na nartach i na rowerze. W zeszłym roku stworzona została ścieżka rowerowa przez przygraniczne tereny polskie, która ma się w przyszłości łączyć z podobnymi trasami w Czechach. Być może inicjatywa mieszkańców Olzy będzie miała w przyszłości podobny charakter. A przyszłość pokaże na ile uda się zrealizować ten pomysł.

(jak)