Jest dobrze, może być wspaniale
Negocjacje w sprawie podziału pieniędzy rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Szanse powiatu wodzisławskiego na ich otrzymanie były ograniczone. Wówczas „karty rozdawał” Rybnik i prezydent tego miasta Adam Fudali. To właśnie Rybnik wspólnie z Żorami, z puli przeznaczonej na tzw. projekty kluczowe, otrzymał 24 mln euro dotacji na budowę obwodnicy. Inne miasta i powiaty Subregionu Zachodniego pominięto. Tym razem, przy podziale kolejnej puli pieniędzy, było zupełnie inaczej.
Zmiana warty
Na stanowisku przewodniczącego zarządu subregionu Fudalego zastąpił prezydent Jastrzębia Marian Janecki. Jego zastępcą został wodzisławski wicestarosta Tadeusz Skatuła, a członkiem zarządu prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca. Zmieniono zasady podziału środków. Obecnie najważniejszym kryterium jest liczba mieszkańców poszczególnych samorządów. Szanse naszego powiatu na poważne pieniądze z Unii zdecydowanie wzrosły.
Rybnik na boku
Do rozdysponowania na lata 2007–2013 jest 58,5 mln euro. Po kilku spotkaniach roboczych i oficjalnych, ostrych negocjacjach, a nawet sporach, ustalono, że powiat wodzisławski otrzyma z tej puli 17 mln euro (ok. 600 mln zł), raciborski 13,9 mln euro, powiat rybnicki 9,12 mln, Rybnik 5,36 mln, Jastrzębie Zdrój 10 mln euro i Żory 3,2 mln euro.
Już na pierwszy rzut oka widać, że najmniej środków ma trafić do Rybnika i Żor. Stało się tak, ponieważ uznano, że przy podziale należy uwzględnić wspomniane 24 mln przyznane wcześniej obu tym miastom z przeznaczeniem na budowę obwodnicy. Warto dodać, że prezydent Rybnika Adam Fudali podczas głosowania (2 kwietnia) wstrzymał się od głosu i nie podpisał się pod uchwałą subregionu.
Wzięli prawie wszystko
Na budowę i modernizację dróg z całej puli subregion może przeznaczyć jedynie 15,6 mln euro. Zarząd zdecydował, że aż 14,02 mln trafi na drogi powiatu wodzisławskiego! Poza tym 1,54 mln przeznaczone będzie na budowę Centrum Kultury i Rozrywki w miejscu starej krytej pływalni w Rydułtowach, natomiast 1,44 mln euro powiat wodzisławski otrzyma na wdrożenie tzw. e-karty zastępującej bilety w autobusach Międzygminnego Związku Komunikacyjnego. Zadanie ma być realizowane wspólnie z Jastrzębiem.
Katalog konkretnych projektów zarząd subregionu przyjął 10 kwietnia. Tym razem Fudali pod uchwałą się podpisał.
Najważniejszy krok zrobiony
Porozumienie wypracowane w ramach zarządu subregionu to niewątpliwie wielkie osiągnięcie wicestarosty Tadeusza Skatuły i prezydenta Wodzisławia Mieczysława Kiecy. Obaj panowie ostrzegają jednak przed zbytnim optymizmem. Choć najważniejszy krok na drodze do europejskich milionów uczyniono, to na ten temat wypowiedzieć się jeszcze muszą poszczególne samorządy. 19 kwietnia w wodzisławskim Urzędzie Stanu Cywilnego dyskutować będą tzw. partnerzy gospodarczy i społeczni powiatu wodzisławskiego, natomiast 27 kwietnia w hotelu Amadeus ma zostać podpisane porozumienie w ostatecznym kształcie, które trafi do marszałka województwa. Ten wstępnie przedstawione projekty ma zaopiniować do września, natomiast ostateczną decyzję powinien wydać do końca roku.
Nie wpadajmy w zachwyty
Wicestarosta Skatuła nie wyobraża sobie, by nastąpiły w tej kwestii poważne zmiany. Jest przekonany, że nasz powiat pieniądze otrzyma. Ma także nadzieję, że prace na drogach rozpoczną się w połowie przyszłego roku. Znacznie ostrożniejszy jest prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca. Szanse na miliony z Unii ocenia póki co na 50 procent.
Co do zrobienia?
Pula 17 mln euro przeznaczona na powiat wodzisławski ma być wykorzystana na realizację 9 inwestycji, w tym 7 drogowych. Do starosty wpłynęło 14 propozycji. Brano pod uwagę głównie te, które mają znaczenie ponadlokalne. Dotacja na każde zadanie ma wynieść od 77 do 80 procent kosztów inwestycji.
- Przebudowa ciągu drogowego łączącego ul. Matuszczyka przez ul. 26 Marca do ul. Rybnickiej w Wodzisławiu
- Budowa łącznika ul. Rybnickiej z ul. Marklowicką w Wodzisławiu wraz z budową wiaduktu nad torami. Na ul. Marklowickiej przy Stacji Ratownictwa Górniczego planowane jest rondo.
- Modernizacja układu komunikacyjnego w centrum Pszowa. Chodzi o połączenie ul. Pszowskiej z ul. Traugutta. Wykonany zostanie niewielki odcinek drogi łączącej ul. Pszowską z ul. Śląską i dalej ul. Konopnickiej do Traugutta. Celem jest odciążenie centrum.
- Modernizacja ciągu drogowego od ul. Czyżowickiej w Wodzisławiu, dalej przez ul. Wodzisławską, ul. Nową, ul. Olszyny i ul. Oraczy aż do ul. Młodzieżowej. Chodzi m.in. o usprawnienie dojazdu do Czyżowickiej Strefy Aktywności Gospodarczej.
- Modernizacja ul. Wiosny Ludów w Marklowicach od skrzyżowania z ul. Wyzwolenia aż do skrzyżowania z ul. Rybnicką w Radlinie.
- Usprawnienie dojazdu do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Skrzyszowie poprzez budowę drogi dojazdowej i modernizację ul. 1 Maja w Godowie i w Skrzyszowie aż do węzła autostrady A 1 w Gorzyczkach.
- Modernizacja ciągu drogowego dróg powiatowych ul. Powstańców w Łaziskach i Godowie od zjazdu z autostrady A 1 do skrzyżowania z ul. 1 Maja.
- Utworzenie Centrum Kultury i Rozrywki w Rydułtowach poprzez adaptację budynku krytej pływalni.
- Wprowadzenie e-karty zastępującej bilety w Międzygminnym Związku Komunikacyjnym.
W skład Zarządu Subregionu Zachodniego wchodzą przedstawiciele wszystkich miast i powiatów tworzących Subregion
Przewodniczący: Marian Janecki,prezydent Jastrzębia Zdroju
Członkowie:
Tadeusz Skatuła,wicestarosta powiatu wodzisławskiego
Mieczysław Kieca,prezydent Wodzisławia
Waldemar Socha,prezydent Żor
Adam Hajduk,starosta powiatu raciborskiego
Mirosław Lenk,prezydent Raciborza
Adam Fudali,prezydent Rybnika
Damian Mrowiec,starosta powiatu rybnickiego
Rafał Jabłoński