Zapraszamy na dobry film
Na bezpłatną projekcję mógł przyjść każdy mieszkaniec. Rydwany węgla to fabularyzowany dokument opowiadający historię powstania i funkcjonowania najpierw kopalni Charlotte Rydułtowy, a potem Rydułtowy-Anna. Początkowo, według zamysłu poprzedniej dyrekcji, miał to być jedynie krótki film dokumentalny. Jego realizacją zajęli się pracownicy działu zarządzania bezpieczeństwem na kopalni, którzy od 2003 roku sami wykonują instruktażowe filmy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.
– Skoro jednak miało to być dzieło jubileuszowe, a więc wyjątkowe, postanowiliśmy poszerzyć je o wątki z życia górników – mówi Jan Krasiński, który opracował materiały historyczne wykorzystane w filmie.
Scenariusz napisał Bogusław Porwoł wraz z Wojciechem Szymiczkiem i Krzysztofem Laszczyńskim.
– To był jedynie zarys tego co ma się dziać na planie. Teksty powstawały podczas kręcenia zdjęć – opowiada Wojciech Szymiczek.
Improwizacja nie miała jednak nic wspólnego z chałturzeniem. Takich dialogów nie powstydziłby się Jan Himilsbach czy Zdzisław Maklakiewicz, mistrzowie aktorskiej improwizacji.
Część strojów udało się wypożyczyć z Teatru Nowego z Zabrza. Resztę potrzebnych kostiumów i rekwizytów wykonał Bronisław Gańczorz, także pracownik kopalni.
Zdjęcia od 12 września ubiegłego roku kręcono w 44 miejscach, m.in. skansenie na Opolszczyźnie, pałacu w Wojnowicach, willi Radlika, zameczku w Czernicy oraz w starych i nie wykorzystywanych już szybach kopalni Rydułtowy. Nie obyło się bez problemów.
– Okazało się, że najtrudniej znaleźć takie familoki, gdzie nie ma anten satelitarnych i samochodów. Po długich poszukiwaniach wybór padł na Niedobczyce. Mieszkańcy przyjęli nas jak profesjonalną ekipę filmową. Wystarczyło powiedzieć jednej osobie żeby usunęli auta i w ciągu godziny nie było już ani jednego samochodu na placu – wspomina Bogusław Porwoł.
Na planie filmowym pojawiło się aż 200 statystów. Większość to pracownicy kopalni i ich rodziny. Do realizacji włączyli się także członkowie zespołu teatralnego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Pszowa.
– Pracowaliśmy nad tym filmem prawie trzy miesiące. Mamy nadzieję, że będzie hołdem dla ciężkiej górniczej pracy i przyczyni się do refleksji nad historią tej ziemi, zmiennością losów. Liczymy, że stanie się także źródłem optymizmu dla dalszego rozwoju i istnienia kopalni - mówią autorzy.
Na razie film nie będzie prezentowany szerszej publiczności, ale jak nas zapewniono, jeśli tylko zainteresowanie będzie duże to kopalnia przygotuje kolejną projekcję.
Opinie internautów
- jaś: Film jest naprawdę ciekawym dziełem, miałem go okazję wczoraj zobaczyć
- Eragon: Wspaniały film. Nienaganne ujęcia, wspaniałe stroje i wiele, wiele innych.
To wszystko ukazało prawdziwą atmosferę czasów od wykopania pierwszego węgla
aż do dziś. Gratulacje dla ekipy filmowej!
- K-10: Najlepszy film od czasu nakręcenia na stokach hałdy rydułtowskiej przez Lecha Majewskiego pt. „Angelus”. - Tak trzymać! Wyrazy uznania dla dyrekcji jak i twórców tego nietuzinkowego dzieła. Życzę Wam dalszych podobnych sukcesów, może powstaną „Rydwany węgla 2” :)
- Max: Film „Rydwany węgla” jest naprawdę dobry, zrobiony bardzo profesjonalnie.
Widać zaangażowanie reżysera i aktorów. Naprawdę godny polecenia!
- rusłan: To jest piękny film pokazujący historię kopalni od dawnych dziejów po dziś
teraźniejszy, płyty dostępne w bhp KWK Rydułtowy-Anna po 7 zł. Warto!
Źródło nowiny.pl (w galerii portalu więcej zdjęć z realizacji filmu)
Justyna Pasierb