Odlicz krew od podatku
Ulga powróciła po trzyletniej przerwie. Mogą z niej skorzystać honorowi dawcy krwi, tzn. osoby, które oddały przynajmniej raz bezpłatnie krew i zostały zarejestrowane w stacji krwiodawstwa.
Ekwiwalent, który niestety nie zmienił się od 2004 roku, za jeden litr krwi wynosi 130 złotych. Mężczyźni, którzy w ciągu roku mogą oddać 2,7 litra krwi od dochodu odliczą maksymalnie 351 złotych. Natomiast panie, które oddają mniej krwi, bo 1,8 litra – 270 złotych.
– To może niewielkie kwoty, ale też doskonała zachęta dla ludzi do ciągłego oddawania krwi. Zwłaszcza, że odebrano nam prawie wszystkie przywileje. Nawet darmowe preparaty witaminowe. O przywrócenie ulgi zabiegali krwiodawcy z całej Polski – mówi Jerzy Lisiecki, prezes Miejskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi w Wodzisławiu.
W przypadku osocza, którego w ciągu roku można oddać aż 15 litrów, odpisać będzie można nawet 2,5 tysiąca złotych. Nie zawsze jednak w stacjach krwiodawstwa jest na niego zapotrzebowanie.
– Oddawajmy krew nie tylko z powodu możliwości odliczenia ulgi od dochodu. Przecież w ten sposób możemy uratować komuś życie – apeluje Jerzy Lisiecki.
Krwiodawca musi mieć ukończone 18 lat i posiadać przy sobie dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem pozwalający stwierdzić jego tożsamość oraz adres stałego zameldowania. Kandydat na dawcę jest kwalifikowany przez lekarza na podstawie badania lekarskiego, przeprowadzonych badań laboratoryjnych oraz wypełnionego kwestionariusza dawcy. Najbliższa akcja poboru krwi, której organizatorem jest Miejski Klub Honorowych Dawców Krwi odbędzie się 11 lutego w parafii pw. św. Herberta w Wodzisławiu.
możliwość odpisania wartości oddanej krwi od podatku to zachęta dla ludzi do ciągłego oddawania krwi
- mówi Jerzy Lisiecki, prezes Miejskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi w Wodzisławiu.
(j.sp)